Kolike su šanse da nova ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak uspije u svom naumu provedbe kurikularne reforme i uvođenja reda u svoj kompleksni i delikatan resor?
Svoja očekivanja od ministrice Divjak za tportal iznose rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras, bivši predsjednik Posebnog stručnog povjerenstva (PSP) za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije Neven Budak, predsjednik Matice hrvatskih sindikata i Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić.
Šanse za uspjeh ministrice Divjak ponajprije ovise o tome hoće li premijer Andrej Plenković njezine uvjete, poput samostalnog odabira najbližih suradnika u ministarstvu, tretirati kao ucjene, smatra Vilim Ribić, podsjećajući na to da je Plenković u procesu obrane ministra Zdravka Marića pokazivao da ne pristaje na Mostove ‘ucjene’.
‘Sve će ovisiti o Plenkovićevim procjenama što može, a što ne može napraviti. S Mostom je očito procijenio da može riskirati, pa je doveo u pitanje cijelu Vladu. Ovdje riskira, u slučaju da ne ispuni uvjete ministrice Divjak, da ona izađe iz Vlade, dakle opet bi riskirao stabilnost Vlade i nove izbore. Hoće li njoj i HNS-u izaći u susret, ovisi o njegovim kalkulacijama, a ne o njegovoj principijelnosti, iako je on postupak s Mostom prikazivao kao principijelni postupak’, ocjenjuje Ribić.
Damir Boras kaže da je Sveučilište u Zagrebupodržalo kurikularnu reformu kao veoma važan dio obrazovne reforme. Što se tiče sadržaja reforme, rektor ističe da je važno da djeca samostalno i kritički razmišljaju. A što bi, osim kurikularne reforme, bili drugi važni ciljevi obrazovne reforme? Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, primjerice, navela je da to može biti i informatizacija.
Kao što je to lijepo rekla predsjednica, sigurno je da je reforma obrazovanja širi pojam, a sve je to komplementarno. Što se tiče informatizacije, ne možemo reći da škole nemaju dovoljno opreme. Opreme ima, ali je jako važno imati ljude koji tu opremu mogu koristiti. Radio sam 30 godina na tome da se udio informatike u nastavi poveća. Djeca moraju danas znati puno, a programi za informatiku moraju biti moderni, iako današnji učitelji vjerojatno nisu toliko u tijeku. Jasno je da treba povećati financiranje za obrazovanje’, tumači Boras, podsjećajući na to da se udio izdvajanja za znanost u posljednjih pet godina nije povećao unatoč usvojenoj Strategiji koja to propisuje.
Neven Budak napominje da kurikularna reforma može uspjeti samo ako se provede i niz drugih ciljeva strategije obrazovanja znanosti i tehnologije, pri čemu je za uspjeh jako važna revizija Bolonjskog procesa, odnosno revizija studijskih programa nastavničkih fakulteta.
‘Mi moramo bolje nego dosad pripremati buduće nastavnike za rad u školama, a za to nije dovoljno unaprijediti samo njihovo inicijalno obrazovanje, nego trebamo organizirati i kvalitetno permanentno obrazovanje. Što se samih škola tiče, moramo unaprijediti uvjete rada škola, ali i kvalitetu upravljanja školama, što znači da budući ravnatelji moraju biti obrazovani za taj poziv’, ističe Budak.
Bi li trebalo nekako spriječiti izbor ravnatelja po političkoj liniji?
‘Utjecaj politike na izbor ravnatelja treba svakako smanjiti, ali mislim da je ipak najvažnije da kandidati budu kvalitetno pripremljeni za taj posao, pa će već samim time pitanje političkog utjecaja biti manje važno. Moramo svakako poboljšati uvjete rada učitelja i njihov društveni ugled, ali i kvalitetu njihova rada, zbog čega treba provesti projekt licenciranja učitelja’, podsjeća Budak.
‘Vidjet će se vrlo brzo kakve su joj šanse po tome hoće li moći odlučiti o sastavu svoje ekipe u Ministarstvu. Ako mogne formirati tim barem djelomično po svojim željama, onda će imati nekih izgleda da stvari pokrene nabolje, iako vjerujem da će najviše prepreka biti u vezi s kurikularnom reformom, a puno manje u vezi s ostalim segmentima Strategije. Mislim da je riječ o vrlo sposobnoj znanstvenici koja se pokazala kvalitetnom na funkcijama koje je dosad obavljala i koja je vrlo predana svom poslu, tako da sam siguran da će taj posao moći obavljati uspješno ukoliko joj ne budu stavljene prevelike prepreke’, ocijenio je Budak, koji u slučaju nepremostivih barijera očekuje da će Divjak odustati od ministarske pozicije, jer ni po čemu nije ovisna o stranačkoj politici, piše Tportal.