Bivši veleposlanik u Moskvi Božo Kovačević gostovao je u Novom danu i komentirao posjet predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Rusiji.
Kako komentirate činjenicu da se predsjednica sastala i s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom?
To pokazuje napore naše predsjednice da bude zapažena i u tome uspijeva. Možemo reći da je ovaj sastanak u Rusiji i posljedica ruskog ambasadora Azimova ovdje, ali to treba vidjeti i kao znak da su obje strane pokazale spremnost na suradnju koja je bila svedena na najnižu moguću razinu.
Može li se popraviti te odnose?
Ja mislim da može. Sama činjenica da je posjet održan je posljedica interesa i u Rusiji i u Hrvatskoj da se ta suradnja intenzivira. Rusija trpi što se tiče međunarodne suradnje zbog sankcija i traži svaku priliku za suradnju i ovo je jedna prilika. Za Rusiju je dobar znak što je Prvo plinarsko društvo potpisalo ugovor s Gazpromom da se u 10 godina Hrvatskoj isporuči milijarda kubika plina. To je povratak na odnose koji su postojali prije 2008 godine.
Zategnute odnose Putin je opisao na način da su raspadom Jugoslavije krenuli narušeni odnosi Rusije i Hrvatske, a sad je tema Agrokor.
Kad je predsjednik Putin govorio o narušenim odnosima, bilo je to između Zapada i Rusije, jer do raspada Jugoslavije Hrvatska nije postojala. Što se tiče afere Agrokor, jasno je da je to jedan od problema u hrvatsko-ruskim odnosima. Mi smo čuli da je Putin u javnom obraćanju spomenuo samo činjenicu da su ruske banke financirale Agrokor, a u onom dijelu sastanka skrivenom od javnosti govorilo se o pravom problemu. Nije slučajno ni to da je na službenom ručku bio i predsjednik Sberbanke.
Koliko je važan dobar politički dijalog i koliko situacija s dugovanjima može narušiti odnose?
Može narušiti ako rješenje bude takvo da ili jedna ili obje strane budu njime nezadovoljne. Rusija očekuje naplatiti svoj dug i Sberbank je spreman tužiti Republiku Hrvatsku, ako se ispostavi da nemaju iz čega namiriti potraživanja. Tu iznenađuje izjava predsjednice da bi ona mogla posredovati u rješavanju tih pitanja. Gdje bi ona to posredovala, ako Sberbank tuži Republiku Hrvatsku, a ona predstavlja državu? Rusija će taj problem koristiti i za ispunjavanje svojih djelomičnih interesa i mogli bi na nekom drugom području tražiti ustupke.
Koje su smjernice vanjske politike predsjednice i premijera?
Do odlaska predsjednice u Rusiju u javnosti se činilo kao da predsjednica vodi svoju, a premijer svoju vanjsku politiku, ali ovaj put je javnost obaviještena da su Banski dvori i Pantovčak usuglasili stajališta. Dobro je to što su stajališta usuglašena, ali nije dobro što se o tome obavještava javnost, jer to treba biti logična stvar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.