'Promjene oko Aktualca – želja da premijerova bude zadnja'

Vijesti 26. sij 201809:47 > 09:49
N1

Saborsko peteročlano izaslanstvo sudjelovalo je od 22. do 25. siječnja na zimskom zasjedanju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe. Po povratku iz Strasbourga u Novom danu gostovao je saborski zastupnik GLAS-a, Goran Beus Richembergh.

Parlamentarna skupština Vijeća Europe usvojila je rezoluciju o BiH. Što to znači?

Rezolucija koja je usvojena ima dvadesetak točaka i 15 preporuka. Ona jest neobvezujuća, ali obzirom da dolazi iz najstarije europske institucije koja skrbi o vladavini prava, ima svoju veliku težinu. Vijeće Europe najavljuje da nastavlja svoj proces monitoringa. Ističu da je vremena za promjene, pogotovo izbornog zakona i Ustava, sve manje, i da bi hitno trebalo implementirati promjene i izbornog zakona i Ustava, koje bi reflektirale ono što su odlukama definirali i Ustavni sud BiH i Europski sud za ljudska prava i to je pitanje reprezentativnosti svih triju konstitutivnih naroda u BiH. Nije to lak zadatak, status quo odgovara svim političkim elitama u BiH. Ističe se i veliki problem korupcije, zloporabe dužnosti. Ta je rezolucija napravila dobar presjek situacije u BiH. Ona je vrlo važan dokument koji potiče na akciju, a pitanje je hoće li biti političke volje da se ta pitanja riješe na vrijeme.

Koja je tu uloga Hrvatske i na što je vaša delegacija upozorila?

Naša delegacija sastavljena je od zastupnika iz različitih grupacija i ne postoji unisonost u stavovima. Mi, liberali, smatramo da se Hrvatska ne bi trebala direktno uplitati u izvršne poslove BiH, jer to je stav koji ne želimo promovirati u vanjskopolitičkim stajalištima. Budemo li se postavljali kao mentor ili tata ili mama u ovom pitanju, mislim da ćemo proizvesti negativne učinke i oni političari koji se tako trude pomoći BiH ne rade dobro. Izjave i predsjednice Republike na kraju su morale biti korigirane i reteriralo se. Hrvatska ne treba puno dokazivati da je najveći prijatelj BiH na europskom putu, ali mora praktično pokazivati pomoć onim snagama u BiH koje jesu za integraciju BiH. Velika je predrasuda da se iz Zagreba Mostaru može išta naložiti i u mnogim stavovima je situacija takva da je politička elita koja zastupa hrvatske interese u BiH u tom smislu vrlo autonomna i ni premijer ni predsjednica ne mogu puno učiniti.

Je li posjet predsjednice BiH bio učinkovit?

Mi smo navikli da ona ima politiku dva koraka naprijed, dva nazad. To je čudan ples u kojem ona krene s radikalnim izjavama i kasnije ih mora korigirati. To je gotovo pravilo u njenom ponašanju. A posjet BiH je vjerojatno politička kampanja koju je ona išla raditi u i postavila se kao predizborno aktivan igrač i kandidatkinja kojoj je stalo da tamo postigne uspjeh. Ne vidim neki pretjerani uspjeh njezinih posjeta.

Gdje je granica potpore i diplomacije i zašto bismo mogli ući u sukob?

Ozbiljan iznos novca iz proračuna ide u financiranje hrvatskih projekata u BiH, veći dio tog novca odlazi na potpuno bezvezne stvari, koje na nikakav način ne utječu na stanje hrvatskog naroda. Odabir kulturnih projekata je vrlo sporan. Nije jedini problem funkcioniranje postojeće rafinerije u Brodu, problema je jako mnogo i mogli bismo shvatiti i prihvatiti da kroz takve projekte možemo osnžaiti i naše jedinice lokalne samouprave uz granicu.

Kako vam se čine predložene izmjene Poslovnika u Saboru?

Mi u GLAS-u smatramo da su sve predložene izmjene Poslovnika motivirane time da se ubije duh demokratske rasprave u parlamentu, jer ona ovisi o temama. Ove predložene izmjene idu za tim da se o svemu što je relevantno raspravlja kasno, u stankama, da se onemogući oštrica rasprave, djelovanje ili reagiranje u času u kojem opozicija smatra da je to najvažnije i da se smanji pritisak s parlamenta na Vladu.

Kako vi tumačite to da HDZ predlaže aktualni sat svaki mjesec, ali u tom satu smjelo bi se postaviti ukupno 15 pitanja – oporba bi imala pravo na osam pitanja, a vladajući na sedam?

To na prvi pogled izgleda zgodno, pojavit će se nova dinamika, ali vidi se da iza toga leži želja da premijerova bude zadnja. Koristeći institut zastupničkog pitanja, predsjednica GLAS-a, Anka Mrak Taritaš, postavila je pitanje Vladi o financiranju vjerskih zajednica, mi smo dosad morali triput nadopuniti pitanje, jer Vlada svaki put na kapaljku odgovori. To je manipulacija. Ako niste u stanju na to odgovoriti reakcijom, znači da vam se začepljuju usta. Pokušaj bahatosti i nadvladavanje Vlade Saboru je nedopustivo.