Hrvatska traga za 1872 ljudi iz Domovinskog rata – od toga je 530 njih s područja Vukovarsko-srijemske županije. Za mnoge obitelji jedina je nada predani rad Uprave za zatočene i nestale pri Ministarstvu branitelja. Provjerili smo što je sve potrebno napraviti kako bi se pronašli nestali.
Martin Marjanović iz Bogdanovaca imao je 33 godine kada je odveden iz vukovarske bolnice u Velepromet, a zatim na Ovčaru.
Njegova majka pitala je, kaže, na svim adresama, ali svoga sina i dalje nije našla.
“Zašto se tolike godine, 28 godina da ja ne znam za svoje dijete, neka mi kažu… Bogu se molim, katolkinja sam, pa kažem Isuse dragi samo daj da ne izdahnem dok njega ne nađem, da mu svijeću zapalim na njegovom grobu”, rekla nam je Mara Marjanović iz Bogdanovaca.
Znati žele i druge vukovarske obitelji koje tragaju za još 386 nestalih u Domovinskom ratu. Za njima intenzivno traga i vukovarski Ured za nestale.
Provjerili su 400 lokacija među kojima i detaljno Ovčaru, prekopali oko 400 tisuća metara kvadratnih, tragaju i za masovnim i pojedinačnim grobnicama.
Razvili su kažu hrvatski model pretrage koji uključuje prije svega pretragu iz zraka dronovima jer kada čovjek naruši strukturu tla, kažu, naposljetku se vidi razlika.
“Zelena bio masa koja u procesu sazrijevanja prelazi iz zelene biljne mase prelazi u smeđu i taj dio prostora je zeleniji – mi iz zraka i jedino iz zraka detaljnom analizom i našom sposobnošću u analizi možemo utvrditi je li taj dio prostora narušen ljudskom rukom”, pojašnjava Mario Maslov, zapovjednik vojno obavještajne satnije iz Vinkovaca.
Koriste se i “cadaver metodom”, odnosno posebno obučenim psima, ali i georadarima.
Vojska, policija, obavještajci – sve informacije slijevaju se u vukovarski ured jer prije bilo kakvog terenskog rada, na prvom je mjestu informacija. Reagiraju na svaku, i službenu i neslužbenu. Obitelji nestalih također surađuju s Uredom, no ne i druga strana, gdje su i mnogi počinitelji i informacije.
“Ključ je u Beogradu od ovih nestalih, samo nema tko da potakne, da kaže, da donese, da dođe kraj. I njihovima i našima, i njihovima, nisam ja rekla da njihovi nisu umirali, svaka majka, bila Ciganka, bila muslimanka, svaka majka svoje dijete žali i na srcu nosi, devet mjeseci ga je nosila i to kako, teško”, kaže nam Mara Marjanović vidno uzrujana.
Iako se sastanci Ureda za nestale održavaju u Ministarstvu branitelja kažu da od 2014. godine Srbija nije dostavila ni jednu zatraženu informaciju niti tako pomogla pronaći i jednu nestalu osobu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram