Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković sazvao je sjednicu Predsjedništva Hrvatskoga sabora, a nakon toga sjednicu Predsjedništva Sabora s predsjednicima klubova zastupnika, na kojima je bilo rijei o načinu rada Hrvatskoga sabora u predstojećem razdoblju u 10:00 i 11:00 sati. Nakon sastanka novosti je predstavio medijima.
Sukladno preporukama HZJZ-a i strukovnih liječničkih udruga i obzirom na aktualnu epidemiološku situaciju donijeli smo odluku da su maske obvezne na sjednicama Hrvatskog sabora tijekom plenarne sjednice i striktno ćemo se toga držati. To je, dakle, obaveza svih zastupnika, rekao je Jandroković, dodavši da je odluka donesena jednoglasno.
Upitan što će se dogoditi ne bude li se netko od zastupnika pridržavao odluke o obveznom nošenju maski, Jandroković je rekao da će ga prvo zamoliti da napusti dvoranu, a ako to ne učini, dobit će opomenu s isključenjem za taj dan, pa će se napraviti i prekid sjednice i zamoliti saborske službe da tu osobu udalje iz Sabora.
Jednoglasno je donesena i odluka da se aktivira članak 293 a, koji propisuje manji broj zastupnika tijekom sjednica. Bit će ih 41, a do toga su broja došli primjenom odluke koja vrijedi za postavljanje pitanja na aktualnom prijepodnevu, pa se broj zastupnika dijeli sa 4. Prema tome, HDZ će imati 16 zastupnika, SDP 9, Domovinski pokret 3, Most 2, Zeleno-lijevi blok 2, a svi ostali po jednoga zastupnika, što ukupno čini 41 zastupnika plus predsjedavajući sjednice.
Glasat će se u više dvorana, a aktivirat će se i mogućnost elektroničkog glasanja, a saborska služba već radi na tome da osigura glasanje zastupnika koji su ili bolesni ili u samoizolaciji, rekao je Jandroković.
Predsjednik Sabora komentirao je i put predsjednika Republike Hrvatske, Zorana Milanovića, u Albaniju.
“Mi smo dužnosnici, moramo poštovati zakon, ako zakon kaže da moramo imati naloge, onda te naloge moramo kao dužnosnici imati. Tumačenje da netko ide na službeni put samo da dobije dnevnicu po meni je neprihvatljivo, ipak bih podsjetio da nisu svi u istoj poziciji kao predsjednik Republike, da imamo službenike i dužnosnike koji nemaju pokrivene troškove putovanja i oni s nečim moraju platiti troškove, primjerice, ručka. To je bilo izbjegavanje pitanja je li korištenje sredstava bilo razmjerno potrebama štićene osobe. Štićene osobe moraju se voditi zakonom, ali i biti razboriti i racionalni i da troškovi budu razmjerni onome što je svrha i smisao putovanja”, rekao je Jandroković.
Upitan može li štićena osoba sama birati sredstvo putovanja, Jandroković je rekao da je to jako sklisko područje. “Svatko od nas, tko je šitćena osoba, ima obvezu voditi računa o preporukama koje mu daju nadležne službe, no pozivam sve da u tome budemo i razboriti i racionalni i da vodimo računa o tome da kad slijedimo naputke službi vodimo računa o troškovima koji se time izazivaju. To nije lagano, često se isprepliće službeni i privatni dio. Očekujem od predsjednika da se jasnije očituje o putovanju, i očekujem da će Povjerenstvo i nadležna tijela utvrditi kakav je bio karakter posjeta. Neću presuđivati, neka Povjerenstvo odluči”, rekao je Jandroković.
Komentirajući nestanak memorijske kartice u istrazi protiv bivše HDZ-ove gradonačelnice Knina, Josipe Rimac, Jandroković je rekao da o tome nema spoznaja.
“Puno je tu stvari nejasno, tko je probio tu istragu, zašto sada cure ti transkripti upravo tom dinamikom… Volio bih da nadležne institucije profesionalno, korektno rade taj posao, da oni koji su prekršili zakon i radili nezakonite radnje budu ankcionirani”, rekao je Jandroković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.