Gost Pressinga bio je Goran Beus Richembergh, saborski zastupnik HNS-a, koji je i predsjednik Udruge hrvatsko-turskog prijateljstva.
“Udrugu su prije 22 godine osnovali entuzijasti koji su htjeli približiti dvije zemlje, dva naroda i ako je moguće raširiti mogućnosti suradnje na svim područjima. Naravno, politikom se bavi država, ali ono što promovira udruga je prije svega kultura, gospodarstvo, sport, akademski programi i tu mislim da smo u 22 godine napravili puno. Uvijek je važno i kako korespondiraju dvije vlade”, rekao je Beus Richembergh, a kao jedan od najvažnijih zadataka smatra skidanje predrasuda koje još uvijek postoje.
“Ono što je najvažnije je da se skinu predrasude prosječnog Hrvata i Turčina, koji kad dođe u Hrvatsku je oduševljen. Turci jako vole Hrvatsku. Ono gdje strašno kaskamo je gospodarska suradnja i tu nema nikakvog logičkog opravdanja.”
Gospodarska razmjena Hrvatske i Turske nekad je bila iznad 500 milijuna eura, a danas je pala ispod 300 milijuna. Hrvatska s Turskom ima velik prostor za suradnju jer je riječ o velikoj zemlji koja treba puno proizvada. Doguš grupa, jedan od najvećih turskih konglomerata veliki je ulagač u hrvatski turizam, no što mi možemo ponuditi Turskoj?
“Ono što možemo ponuditi, ako se kvalitetno organiziramo, je u poljoprivredi – jako puno dobrih i kvalitetnih proizvoda. Turci često pitaju koliko mesa proizvodimo. Naša halalom certificirana industrija bi mogla odraditi taj dio. Nažalost ne želimo se time baviti”, kazao je Beus Richemberg.
Ulaskom u EU Hrvatska je Turskoj uvela vize, a i Turska nama. I tu postoje određeni problemi.
“Hrvati turske vize dobivaju brzo i jednostavno, dok je s druge strane situacija potpuno drugačija. Tu nas u mnogočemu usporavaju regulative EU-a, ono što se traži od nas. Turci, biznismeni koji dolaze u Hrvatsku ignoriraju tu priču, oni će pričekati svoju vizu.”
Postoje i neke stvari koje bi se mogle relativno brzo napraviti i poboljšati promet između Hrvatske i Turske.
“To bi prije svega bio veliki logistički centar za turske kamione. Kamionski promet prema zapadnoj Europi prolazi kroz nas. bilo bi lakše kada bi se u našoj zoni mogla oformiti velika logistička baza u koju bi jedni kamioni dolazili, a drugi odlazili. To bi bilo puno efikasnije. Druga stvar su konkretni proizvodi. Naši proizvođači bi se trebali više pojaviti na istanbulskim sajmovima koji su izuzetno bogati i popularni. Neki naši ljudi su se već s prvog posjeta vratili s potpisanim ugovorima”, zaključio je Beus Richemberg.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.