Na redovnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke koji se ove godine održavaju u peruanskom gradu Limi, donesene se prognoze za svjetsku ekonomiju, prenosi novinarka N1 Ika Ferrer Gotić koja se nalazi u Limi.
MMF je svoju dosadašnju prognozu za rastuće ekonomije umanjio sa šest posto na 4,8 posto kao rezultat rasta javnog duga država, dužničke krize, nemogućnosti da se bore s izbjegličkom problematikom, koja, pored jačanja dolara, ima efekta na ekonomski rast eurozone. Ovaj rast je “razočaravajući i nejednak”, izjavljuje Christine Lagarde, direktorica MMF-a, koja je danas razgovarala s novinarima.
Kada je riječ o zemljama regije, stanje nije toliko loše. MMF predviđa da će BDP Hrvatske porasti za 0,8 posto u 2015. godini i za 1,0 posto u 2016. godini, dok za Bosnu i Hercegovinu prognozira rast gospodarstva od 2,0 posto u ovoj, i od 3,0 posto u 2016. godini. Bruto domaći proizvod Srbije će ove godine ostvariti rast od 0,5 posto, a u idućoj godini rast od 1,5 posto.
MMF je ove godine u svibnju već revidirao svoju prošlogodišnju prognozu gospodarskog rasta Srbije s minus 0,5 posto na 0,0 posto, a sada je ponovno povećao procjenu rasta srpskog BDP-a na 0,5 posto. Srbija je svrstana u grupu europskih zemalja u razvoju, koje će, prema projekcijama MMF-a, ostvariti skroman rast od 3,0 posto u 2015/2016. godini.
Ova regija je, kako tvrdi međunarodni kreditor, imao koristi od nižih cijena nafte i posstupnog oporavka u eurozoni, ali je također pogođen usporavanjem gospodarstva Rusije i efektima rasta korporativnog duga po osnovu investicija. Kako se navodi u izvještaju, gospodarski rast u području središnje i istočne Europe ostaje snažan, pri čemu će Mađarska i Poljska nastaviti rasti po stopi od 3,0 posto ili iznad tog nivoa u 2015. godini, ali će u području jugoistočne Europe rast biti nešto slabiji (s izuzetkom Rumunjske), uz rast BDP-a u Bugarskoj, Hrvatskoj i Srbiji ispod 2,0 posto, navodi se u izvještaju.