Sloveniji je u zadnjih tridesetak godina registrirano više od 150 političkih stranaka, za što je potrebno bilježnički ovjeriti najmanje 200 potpisa građana s pravom glasa, a uvjete za registraciju stekla je i najnovija - Socijalistička partija Slovenije (SPSLO), objavio je njen osnivač Tadej Terček koji se proglasio glavnim tajnikom stranke.
“Stranka je formalno osnovana u četvrtak na Bledu, u vili nekadašnjeg jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita”, izjavio je za Slovensku tiskovnu agenciju STA Terček, dodavši kako su prvi ciljevi stranke u budućnosti izlazak Slovenije iz Europske nije i NATO-a, o čemu namjeravaju organizirati referendum.
Na referendumu 2003. godine 92 posto slovenskih birača izjasnilo se za ulazak u Europsk uuniju, a 62 posto za ulazak u NATO, integracije kojima se zemlja pridružila 2004. godine.
Na internetskoj stranici SPSLO-a i na njenom Facebook profilu istaknuti su srp i čekić i crvena zvijezda, te izražena dobrodošlica Vladimiru Putin koji u Sloveniju dolazi krajem srpnja u neslužbeni posjet.
Među svojim strateškim ciljevima stranka u osnivanju među ostalim navodi socijalizam, nesvrstanost, regionalnu suradnju i jačanje veza sa Ruskom Federacijom i Kinom, panslavizam na kulturnom planu, održavanje političkih tradicija Titove Jugoslavije, zelenu ekonomiju, zabranu GMO proizvoda i ponovno uvođenje vojne obveze.
Na osnivačkom kongresu stranke na Bledu u bivšoj Titovoj vili sudjelovalo je 45 delegata, kazao je Terček koji dodaje da već imaju potrebnih 200 potpisa građana za registraciju stranke.
Slovenski politički analitičari smatraju da stranka nema velih izgleda za osvajanje barem jednog mandata na idućim parlamentarnim izborima s obzirom na veliku političku konkurenciju jer je od već registriranih stranaka velik dio njih politički i ideološki orijentiran u spektru od od lijevog centra prema krajnjoj ljevici.
Ne odobravaju niti parolu kojom je ova stranka u osnivanju do sada završavala svoje poruke i priopćenja, a koja glasi: “Smrt fašizmu i lažnoj ljevici – sloboda narodu”, jer to drže jeftinim populizmom i širenjem ideoloških sporova u društvu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.