Stranim studentima uskraćene vize za Njemačku

Svijet 24. kol 202008:11 > 08:21
Pixabay

Više od 80 000 stranih studenata u Njemačkoj je napustilo zemlju u travnju, učionice i knjižnice su zatvorene zbog koronavirusa. S obzirom na to da su ograničenja putovanja i mjere u zemlji polako smanjeni mnogi su se nadali da će se stvari nakon ljeta vratiti u normalu. No najava njemačke vlade dovela je do sumnje po pitanju izdavanja viza studentima.

Studenti izvan Europske unije sada su tijekom podnošenja zahtjeva za izdavanje vize od sveučilišta na kojem u Njemačkoj studiraju dužni priložiti “potvrdu o prisutnosti”. No uslijed pandemije neka predavanja će se u potpunosti održavati online.

“Strani studenti koji mogu dokazati da njihov studij ne može biti u potpunosti izveden iz inozemstva, primjerice, zbog obveznog prisustva mogu ući u zemlju kako bi započeli svoj studij,” izjavila je Anja Karliczek, iz Ministarstva obrazovanja Njemačke. “No ulazak za one koji uče online ili iz daljine neće biti dozvoljen”, priopćila je Karliczek.

Ova najava njemačke vlade dva mjeseca prije početka zimskog semestra dovela je do usporedbe s privremenim planom američkog predsjednika Donalda Trumpa koji podrazumijeva iste mjere za one čija se predavanja održavaju online. Trumpova vlada je napravila brz zaokret u srpnju, nakon što je plan naišao na veliko negodovanje.

Kada je Trump odustao, njemačka ministrica obrazovanja Karliczek toplo je pozdravila tu odluku. “Obrazovanje i istraživanje preživljavaju zahvaljujući razmjeni, posebice međunarodnoj razmjeni. To je također točno u vrijeme pandemije”, rekla je ona u srpnju.

Kritičari kažu da Karliczek sada stranim studentima u Njemačkoj onemogućuje stjecanje iskustva i razmjene. “Ako ste primljeni na fakultet u Njemačkoj, trebali bi vam dati vizu”, kaže Kumar Ashish iz Savezne unije međunarodnih studenata u Njemačkoj. “Isto je i u SAD-u – pravo je studenata im nitko ne može uskratiti vizu, ako su je dobili”, kaže on. On objašnjava da viza i dalje treba biti moguća, čak i u sadašnjim okolnostima u kojima vladaju ograničenja zbog koronavirusa, piše Deutsche Welle.

“Ovo je još jedna birokratska prepreka (za strane studente),” rekao je zastupnik Zelenih u njemačkom parlamentu Kai Gehring na čiji zahtjev su informacije podijeljene. “Nije uzeto u obzir da je razmjena važnija od odlaska na predavanja i seminare”, rekao je on. “Riječ je o životu u kampusu i učenju o njemačkoj kulturi i društvu”, rekao je on.

Yann Werner Prell, koji radi s južnokorejskim studentima u Njemačkoj, ukazao je i na druge propuste ove odluke. “Zbog velike razlike u vremenu sudjelovanje u predavanjima iz inozemstva je teško, kao i suradnja s drugim studentima”, napisao je on na Twitteru. “Studenti također rade s literaturom iz knjižnica, koju ne mogu posuditi u inozemstvu”, napisao je on dalje.

Do poteškoća bi također moglo doći među profesorima. Maha EL Hissy, profesorica njemačkog jezika na Sveučilištu u Münchenu je o tome na Twitteru napisala: “Kada strani turisti dođu u Njemačku riječ je o razmjeni face-to-face i dijalogu u oba pravca. Kakva sramota.”

Broj ljudi koji su pogođeni pravilima nije poznat, djelomice zbog nejasnog razvoja pandemije. No kako sada stvari stoje, broj face-to-face predavanja koji su prerasli u online tečajeve je vrlo mali, navodi Michael Flacke, iz Njemačke službe za akademsku razmjenu.

“Za zimski semestar njemačka su sveučilišta planirala mješavinu online i predavanja uživo i zbog te je kombinacije stranim studentima izvan EU-a dozvoljeno doći u u Njemačku,” objasnio je Flacke. Za većinu predavanja nije planirano da budu prebačena u online nastavu, rekao je on. Za one studente čija će predavanja biti kombinacija nastave uživo i online, Flacke predviđa da što prije osiguraju “certifikat o prisustvu”.

No s obzirom na nedavni lockdown i restrikcije u putovanjima Flack je među onima koji savjetuju oprez stranim studentima koji u listopadu planiraju doći u Njemačku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.