'Tito je simbol borbe protiv fašizma i on zaslužuje trg'

Vijesti 22. lip 201713:16 > 13:17
N1

Gost N1 studija uživo bio je SDP-ov Joško Klisović.

Danas se slavi Dan antifašističke borbe.

“Današnji dan je svjetla točka u hrvatskoj povijesti i tekovine antifašističkog svjetla su tekovina, ne samo u hrvatskoj, nego i europskoj povijesti. I EU i Hrvatska se temelje na antifašizmu. Tu dileme ne bi trebalo biti. Antifašistički pokret našeg naroda sjedinio je i one dijelove Hrvatske koje su tada bile odrgnute ili ih je prodala NDH.

Da li su zločini rađeni u ratu, sigurno da jesu. Sigurno na svim stranama. No pitanje jesu li bili dio sustava ili individualni. Znamo kako su logori funckionirali, bili dio državne politike i NDH kao kvislinške tovrevine i tu nemam dilema. Spominje se da su nakon završetka rata zločine radili antifašisati. Svakako ih treba osuditi. Spominje se Križni put, ali ne i da su bleiburškoj poljani ustaše nisu odložili oružje i tu je došlo do svega i svačega. Nisu sve reakcije partizanskih jedinica bile kakve bi danas htjeli, ali to neće baciti takvu ljagu kakvu bi neki htjeli na cijeli antifašistički pokret.”

Nesporno da postoji i ta negativna, tamna strana antifašističkog pokreta, pogotovo vođe Josipa Broza Tita. Ne samo na Bleiburgu, nego i čak godinama nakon rata, širom države, ne treba ni spominjati Goli otok. Koje je vaše mišljenje o tome? Treba li mijenjati Trg maršala Tita?

“Razvoj političkog sustava u bivšoj Jugoslaviji imao je svoje faze. Nije uvijek bio jednako demokratičan ili nedemokratičan. Nakon rata drugačije se postupalo s političkim neistomišljenicima. Nije to bilo drugačije nego u drugim državama. Ne opravdavam ni Goli otok ni bilo koji montirani proces. U Jugoslaviji su se desile i brojne dobre stvari, što smo sve izgradili i to mi – hrvatski narod. Trg maršala Tita – moje je mišljenje da moramo imati korektan odnos prema svojoj povijesti ili je nećemo imati. Tito je simbol borbe protiv fašizma i on zaslužuje trg u Hrvatskoj. Napravio je puno dobroga, pitanje bi li Hrvatska bila kakava je danas da nismo imali antifašistički pokret i Tita. Ako je bilo devijacija u režimu pod njim, to treba svakako osuditi. Jugoslavija je bila puno demokratičnija, i ne treba ju uspoređivati s današnjom Europom, nego sa zemljama koje su bile u ono doba.”

Za tjedan dana, 29. lipnja očekuje se odluka arbitražnog spora sa Slovenijom. Što će se dogoditi 29. lipnja?

“Za Hrvatsku se neće dogoditi ništa posebno, očekujemo da Arbitražni sud objavi svoju odluku o razgraničenju, mi smo bili jasni oko izlaska iz sporazuma o arbitraži. Pod Milanovićem je pokrenut postupak, trajao je neko vrijeme i odluka koja će se donijeti za nas neće biti važeća”.

Kako komentirate tezu da Hrvatska odbacuje arbitražu jer bi joj to štetilo u dogovorima oko granica s drugim susjednim zemljama?

“Hrvatska nema problem da arbitraža bude jedan dio rješavanje graničnih sporova. Arbitraža je bila kompromitirana je odluka je nevažeća. Kazna u ovom slučaju je nepriznavanje arbitražne presude i treba okrenuti stranicu. Oni sada traže one koji će podržati njihovu odluku kako bi se izvršio pritisak na Hrvatsku. Ali tu odluku može donijeti samo Sabor, a znamo kako Sabor razmišlja. Stručna europska javnost koja se bavi ovakvim stvarima daje potporu našem razmišljanju”.

Juncker je pozvao Hrvatsku da prihvati odluku arbitraže.

“On je to rekao kao političar, ali je poslije revidirao. Komisija je uvijek za to da zemlje članice na miran način donesu odluku. Slovenija će teško generirati pritisak na Hrvatsku. Mislim da je puno pametnije da mi i Slovenci riješimo ovaj spor, čak i da se ide na trubunal o pravu na moru ili nekom trećom arbitražom ako ne ide drugačije”.

Neće biti pogoršanja odnosa, ali dolaze i suprotne poruke, čak i najava o slanju bojnog broda, tu su i gužve na granicama. Bojite li se incidenata?

“Rupel voli incidentne situacije, neki političari tako žive, ali ja mislim da je to pogrešno. Moramo biti svjesni da imamo niz regulativa koje određuju ponašanje dvije države i građana obje zemlje. Ne očekujem probleme. Što, ako bi oni poslali brod, zar bi mi trebali poslati dva? Očekujem zrelost da se izbjegnu incidenti. Gužve na granici nisu produkt zle namjere Slovenije. Nadam se da neće više biti takvih gužvi”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.