I kad je dug veći od 20.000 kn – sud će moći zabraniti ovrhu

Vijesti 06. srp 201712:45 > 12:56
N1

Vlada je danas podržala izmjene i dopune Ovršnog zakon koje predlaže Most, uz 13 amandmana kojima Banski dvori žele omogućiti da Zakon bude još socijalno osjetljiviji. Na konferenciji za novinare ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković pojasnio je što su novosti u odnosu na postojeći zakon.

Hrvatska ima 330 tisuća blokiranih građana, a izmjenama zakona, kazao je Bošnjaković, uvode se stvari kojima će se “relaksirati” postupak ovršenicima, ali se neće narušti ni prava ovrhovoditelja.

Više se neće moći provoditi ovrha na jedinoj nekretnini kada je vrijednost glavnice duga manja od 20 tisuća kuna. Uz to, pojasnio je, Vladin amandman daje sudovima alat da u slučajevima i ako glavnica prelazi 20.000 kuna, u konkretnom postupku mogu svojom diskrecijskom ocjenom donijeti odluku da se i takva ovrha na jedinoj nekretnini zabrani.

Bošnjaković je pojasnio da će se moći provoditi ovrha i na jedinom nekretninom u slučajevima kada se ovršenik izričito odriče te blagodati odnosno kad izričito kaže da želi ići u taj odnos.

Ako netko i ostane bez nekretnine, neće ostati na cesti, kazao je Bošnjaković: “Građanima koji dođu u tu situaciju, 18 mjeseci će biti zajamčeno pravo na smještaj, a što će rješavati centri za socijalni rad.”

“Sami ovršenici bi u svom mjestu tražili nekretninu, izuzev slučajeva kada država ima slobodan prostor”, pojasnio je ministar.

Novost je da se ubuduće neće moći ovršiti tri četvrtine prosječne neto plaće ili mirovine u Hrvatskoj, a što je nešto manje od 4.000 kuna.

Bošnjaković očekuje da će Zakon biti sljedeći tjedan izglasan u Saboru, a nakon čega stupa na snagu.

Na postupke koji su u tijeku će se primjenjivati norma da,  ako ostanu bez jedine nekretnine, imaju 18 mjeseci pravo na smještaj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.