Dok neki o obnovi puno pričaju, Solin demografski cvate

Vijesti 26. stu 201719:52 > 20:11
N1

Dok jedni o demografskoj obnovi samo pričaju, drugi ju provode u praksi. Donosimo priču iz Solina - grada s najmlađim stanovništvom već šestu godinu zaredom.

Nikada se toliko kao posljednjih mjeseci nije govorilo o demografiji kao o jednom od gorućih problema u državi. Iako Vlada donosi niz mjera kako bi zaustavila negativne trendove, demografi i dalje tvrde da to nije dovoljno.

N1 je bio u Solinu, gradu koji već šest godina nosi titulu grada s najmlađim stanovništvom i u kojem pozitivan prirodni prirast nije ništa neobično.

Roko i Sara jednoipolgodišnji su blizanci koji sa svojim roditeljima svakodnevno uživaju u igrama u parku. No, odgoj blizanaca težak je posao. 

“Troškovi su duplo veći, sve je duplo teže onda kad imaš dvoje djece, nego jedno dijete plus i najmanja kuna, ovoga, kad imaš dvoje dice, dobro dođe”, kaže Branimir Dević, otac blizanaca.

Za ovu četveročlanu obitelj Solin je grad po mjeri. “Imate tu životinje, prirodu, napravili su šetnice, možete prošetati. Grad Solin je mali, lipi gradić za obitelj, najlipši grad za obitelj”, smatra Dević.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u Solinu je lani rođeno 94 djece više nego što je bilo umrlih, a na 30.000 stanovnika, čak 6.500 su djeca, odnosno mladi do 18 godina. Prosjek dobne starosti grada je oko 35 godina.

“Pokušavamo osluhnuti potrebe naših sugrađana i kroz proračun osiguravamo sredstva upravo za poticanje mladih obitelji, za njihov bolji, sigurniji i koliko-toliko sadržajniji život”, kaže gradonačelnik Solina iz redova HDZ-a Dalibor Ninčević.

Sve to uključuje i različite mjere kvalitetne pronatalitetne politike – od naknada za svako rođeno dijete, subvencioniranja udžbenika, stipendiranja darovite djece. Od prošle godine uveli su i neke nove mjere pomoći.

“Imaju pravo na produženi porodiljni dopust od jedne do tri godine djeteta koji mi svaki mjesec plaćamo 700 kuna, isto tako za višečlane obitelji, bilo je sada pet i više, uvodimo sada četiri i više djece – 700 kuna”, pobrojao je Ninčević.

Oko 80 je takvih obitelji u gradu Solinu. A 700 kuna dobro će doći i Marini, majci četvero djece. Podizati djecu danas nije lak zadatak, no, uz koju kunu više svakako je lakše.

“Sve što čine je dobro, svaka kuna dobro dođe, eto kad je veći broj djece uvijek triba više tako da sve što oni rade, i mislim da Solin dosta radi na tome, i to mi je drago”, kaže Marina Radnić, majka četvero djece.

Da za djecu ima novca kad se novac želi naći zna i bivši solinski gradonačelnik, a sada splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban, koji dio mjera želi uvesti i na županijskoj razini pa će tako od iduće godine svako novorođenče, uz bon u županijskoj ljekarni dobiti i novčanu pomoć

“Djeca će također od županije dobivati po 500 kuna, plus ovaj bon, ovaj paket u naravi od 400 kuna, to je za prvo dijete, a onda postoje skale za sve ostale grupe”, najavio je Boban.

Onima najugroženijima županija će isplaćivati 2.500 kuna za prvo dijete, a treće i svako sljedeće novorođenče u toj kategoriji financirat će se do treće godine života.

“Kratkoročno ta neka financijska pomoć, recimo, pomogne u prvim mjesecima roditeljima možda kupit nekakvu opremu, ali dugoročno i nije baš”, upozorava Mirjana Vrdoljak iz Solina dok Drago dodaje: “To je tribalo i prije. I prije da je bilo bi bilo bolje. Al ima dosta dice, ovde dica ima dosta, baš ono pohvalno”.

Pohvalno za Solin, što se ne može reći za većinu drugih gradova. Dok je tako, demografija će i dalje biti gorući problem u državi.