Branko Bačić, predsjednik Kluba HDZ-a, gostovao je u Točki na tjedan i komentirao stanje u stranci.
Istaknuo je po čemu je novi Statut HDZ-a bolji od staroga. “On ide ka daljnjoj demokratizaciji stranke, ka podizanju rasprave i načinu donošenja odluka na razini stranke na značajno višu razinu, veći utjecaj članstva, kroz demokratizaciju, kroz mogući referendum o važnim pitanjima za život stranke i za život države, kroz moguće predizbore kojima bi se definirali kandidati na državnim izborima, omogućava se veći i značajniji utjecaj članstva. Posebno se to očituje u proširivanju modela pri biranju predsjednika, zamjenika predsjednika i izbora četiri potpredsjednika”, rekao je Bačić.
Objasnio je i u kojim bi se slučajevima raspisivao unutarstranački referendum. “Njega bi raspisivale lokalne organizacije i mogućnost da to napravi Predsjedništvo stranke u pojedinim pitanjima bilo na lokalnoj ili nacionalnoj razini. Postoje pitanja kad se to ne može. Ako se radi o kadrovskim temama, onda se ne bi mogao raspisivati referendum. Ako se radi o društvenim pitanjima značajnima za lokalnu ili nacionalnu zajednicu, onda bi moglo doći do njegova raspisivanja”, rekao je Bačić, dodavši da bi i Istanbulska konvencija, da je novi Statut bio na snazi dok je o njoj trajala rasprava u javnosti, mogla biti predmet referenduma.
Predsjednik Kluba HDZ-a otkrio je i zašto se novim statutom smanjio broj potpredsjednika stranke. “Dugo sam u stranci, šest potpredsjendika nastalo je u jednom specifičnom trenutku 2009. godine. Ja držim da je 4 potpredsjednika stranke, uz 10 članova predsjedništva, uz predsjednika, uz zamjenika predsjedništva u brojčanom smislu prikladno za upravljanje HDZ-om”, rekao je Bačić.
Komentirao je i stvaranje frankcija u stranci. “Stranka ne mora biti onoliko jaka koliko je jedinstvena, ali jaka je ako kroz svoje odlučivanje omogućava iznošenje različitih stavova i mišljenja. Kad kroz demokratsku raspravu imate tu mogućnost, nakon toga u odlučivanju zauzeti jedinstveni stav, po meni, nema potrebe za frakcijama. Za očekivati je da prvi ljudi stranke, politički tajnik i međunarodni tajnik, politiku stranke promoviraju na crti onoga što je donijelo predsjedništvo stranke. U konkretnom slučaju Istanbulske konvencije, i Stier i Kovač imali su drugačija stajališta. Mi smo na Klubu zagovarali potrebu da se jedinstveno glasuje, ali obzirom da se Konvencija tumačila i dijelom kao svjetonazorsko pitanje u koje je bio uključen i priziv savjesti, nismo išli na nikakve druge sankcije, niti je o tome bilo govora, nego je omogućeno da se provede odlučivanje u Saboru na način kako je obavljeno. Po mom mišljenju, držim da će Stier i Kovač još dugo obnašati svoju dužnost”, rekao je Bačić.
Komentirao je i inicijativu Narod odlučuje, koja se zalaže za promjenu izbornoga zakona. “Sadašnji izborni model u Hrvatskoj utvrđen je 1999. godine. Postojeći izborni sustav omogućio je političku stabilnost u Hrvatskoj. Politička stabilnost projicira gospodarsku stabilnost. Osim krize u Agrokoru, ne mogu sagledati da je stvorena kriza takvih razmjera. Samo jaka i stabilna Vlada može odgovoriti na takve izazove. Dakle, ovakav politički sustav projicira stabilnu Vladu. Izmjena izbornog modela ne omogućava političku stabilnost. Držim da ova inicijativa ne bi doprinijela onome što Hrvatskoj treba, a treba joj jaka i stabilna Vlada koja proizlazi iz jakih stranaka”, rekao je Bačić.
Dotaknuo se promjena Poslovnika Sabora, dodavši da oni koji žele sudjelovati u saborskim raspravama nemaju razloga za nedolazak. “Apeliram na sve, kako na vladajuće, tako i na oporbu, da shvate važnost njihove dužnosti i sudjeluju u raspravi u Hrvatskom saboru”, rekao je Bačić.
Istaknuo je da nije naišao na slučaj u kojemu netko manipulira svojim boravkom u Saboru na način da ne dođe, a da nekome od kolega da ga prijavi, dodavši da je takvo ponašanje, ako ga ima, za najveću moguću osudu. “Mi ćemo na našem Klubu temeljem iskustva od ovog tjedna više voditi računa o nazočnosti naših zastupnika u Saboru”, rekao je Bačić za N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.