Objavljene nove projekcije budućeg saziva Europskog parlamenta

Vijesti 01. ožu 201909:43 > 14:17
(ilustracija)

Parlament je u petak 1. ožujka objavio druge po redu projekcije o novom, devetom sazivu, na temelju javno dostupnih istraživanja provedenih u državama članicama.

Europski parlament objavio je novu skupinu projekcija o mogućoj raspodjeli mandata u novom sazivu. Riječ je o kompilaciji informacija iz javno dostupnih istraživanja koje su provele stručne ustanove u državama članicama, a za Parlament ih je prikupila agencija Kantar Public.

Za potrebe projekcije su se, kada je to bilo moguće, koristile ankete o europskim izborima, no ako takva istraživanja nisu javno dostupna, analiza je rađena na temelju biračkih preferencija za parlamentarne izbore. Dobiveni rezultat na jednom mjestu nudi sliku trenutačne političke situacije u državama članicama.

U nekim članicama, uključujući i Hrvatsku, u odnosu na prvi put objavljene projekcije 18. veljače, nema promjene u očekivanim rezultatima, budući da do zaključenja analize (22. veljače) nisu bili dostupni podaci novih istraživanja.

U novom Europskom parlamentu bit će manje zastupnika (705) nego u prethodnome (751). Stranke su uvrštene u ove projekcije samo ako su članice postojećih klubova zastupnika ili ako su već povezane s nekom europskom političkom strankom. Sve ostale političke stranke i pokreti koji se još nisu izjasnili o svojim namjerama nalaze se u kategoriji „ostali“.

Parlament će do kraja travnja objavljivati ažurirane projekcije svaka dva tjedna, a u svibnju svakog tjedna, sve do noći uoči izbora. Prve izlazne ankete bit će objavljene 26. svibnja, za zemlje koje ih budu provele i nakon što se zatvore birališta, nakon 18.00 sati i svakog sata dok ne budu dostupni privremeni konačni rezultati iz svih država članica.

Prvi izravni izbori za Europski parlament održani su prije četrdeset godina, 12. lipnja 1979. Ovogodišnji izbori bit će najvažniji izbori u povijesti Europskog parlamenta s obzirom na politički kontekst, najavljen odlazak Ujedinjene Kraljevine i velike političke i prekogranične izazove s kojima se EU treba suočiti. Glasači će na birališta moći izaći od 23. do 26. svibnja kako bi odlučili o sudbini Europe.