Futuristički, apstraktni spomenici na području bivše Jugoslavije, koji usprkos temi stradanja i krvavih bitaka u Narodnooslobodilačkoj borbi odskaču u potpunom odsustvu patetike, ponovno su zagolicali interes publike stranih medija.
Građevine koje možete vidjeti u fotogaleriji naručio je osobno Josip Broz Tito, tadašnji predsjednik SFRJ, a građene su u razdoblju od 1960. do kraja sedamdesetih.
Njihova inicijalna svrha je da budu komemorativni spomenici bitkama Drugog svjetskog rata i antifaštičkoj borbi ili da obilježe mjesta stradanja, odnosno lokacije koncentracijskih logora.
Skulptori su najveća imena kiparstva tog razdoblja – Dušan Džamonja, Vojin Bakić, Miodrag Živković, Jordan i Iskra Grabul, Bogdan Bogdanović, a ovakva impresivna djela spomeničke kulture su osmišljavali i gradili i Gradimir Medaković, Ivan Sabolić, Svetislav Ličina, Vojin Stojić, Vanja Radauš, Gradimir Medaković, Jovan Grabulovski, Janez Lenassi, Petar Krstić, Marko Mušič…
U godinama nakon raspada Jugoslavije brojni su među njima zapušteni, a na tisuće ih je minirano.
Ponovno ih je otkrio i na Zapadu popularizirao belgijski umjetnik Jan Kempenaers, koji je prije desetak godina stigao na Balkan da bi snimio seriju fotografija „Spomenici: kraj jedne ere“. Fotografije su obišle ugledne svjetske galerije, a umjetnika su se spomenici dojmili kao muzejske skulpture na otvorenom, prije nego uobičajeni ratni spomenici puni patetike.
Belgijanac je ustvrdio da ga je šokirala spoznaja da nije mogao obići sve spomenike ovog razdoblja, koje je našao u Enciklopediji umjetnosti i to zato što su uništeni.
Fotogalerija je objavljena na CrackTwo i na Bored Pandi te su ponovno osvježeni u svjetskom sjećanju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.