Kuću s velikom okućnicom u Slavoniji platili samo 8.000 eura

Vijesti 28. srp 201613:25 > 13:34
Freeimages

Napuhava ga i činjenica da zbog nemogućnosti servisiranja kredita brojna imovina završava na bubnju, na dražbama, a prodaja nekretnina u ovoj besparici mnogima je jedini način da dođu do novca. Samo se na nevelikom nekretninskom tržištu kakvo je ono u gradu Đakovu i prigradskom prstenu, a riječ je o području s oko 30.000 stanovnika, u ovom trenutku

Sve više puca nekretninski balon koji se počeo napuhivati s poremećajem tržišta nekretnina, čemu je prethodio početak recesije iz 2008. i njezin udar na građevinski sektor.

Tu zaprepašćujuću brojku iznosi đakovački trgovac nekretninama Vlado Rechner, koji ističe da im je prodaja posljednjih mjesec i pol nešto bolja. Razlog – prodaja u bescjenje! Rechner navodi najsvježiji primjer.

“U samom centru Piškorevaca, a to je najrazvijenije prigradsko naselje Đakova, udaljeno od središta grada tek koji kilometar, preko naše agencije prodana je kuća za – 8.000 eura! Kuća je to starijeg datuma s okućnicom na 700 kvadrata. Početno je stari vlasnik za nju tražio 12.000, pa 9000 i na kraju ju je spustio na 8000 eura”, kaže Rechner za Glas Slavonije.

Usporedbe radi, prije se ondje za taj novac nije moglo kupiti građevinsko zemljište ili vikendica. U Đakovu se zemljište za gradnju kuće moglo kupiti za 20.000 do 30.000 eura, a sada mu je cijena pala na 10 do 15 tisuća eura. “Cijene numera još se dobro drže u odnosu prema ostalom”, kaže Rechner.

No veći je interes za kupnju gotovih kuća, a ne za njihovu gradnju jer kupnjom kuća/stanova kupci žele izbjeći plaćanje priključaka, komunalija. Procjene su da je kupnja gotovog jeftinija 30-50 posto od gradnje novoga. Rechner kaže kako su kuće jeftinije od stanova i zato trenutno bolje idu.

Cijena prizemnica u Đakovu kreće se već od 35 do 40 tisuća eura.

Rechner navodi da je pala  i cijena zemljištu; s nekadašnjih tri-četiri tisuće eura za jutro sada je ta cijena 2000 eura, pa i niže.

Vinković: To ne pokazuje socijalnu sliku grada

“To ne pokazuje socijalnu sliku Đakova i okolice. Đakovo je grad s najmanje nezaposlenih u OBŽ-u – 1984., u postotku i u RH. Što se tiče samih nekretnina, to je i zakon tržišta, ali i niz primjera gdje roditelji, koji su pravili katnice, a čija su se djeca osamostalila sada žele prodati te velike kuće i preseliti se u stan. Mislim da tu brojku podižu nekretnine u udaljenim selima, poput Levanjske Varoši i drugi rubni krajevi Đakovštine, da ona u samome Đakovu nije toliko velika”, komentira gradonačelnik Zoran Vinković.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.