Ono što je Zdravko Marić najavljivao još dok je u prošloj Vladi također bio ministar sada je i učinio. Predstavio je novu poreznu reformu, barem njene prve obrise. Prema njoj, plaće će porasti većini građana, a nikome se neće smanjiti. Porezna reforma podrazumijeva promjenu čak 15 zakona od kojih 7 da bi zaživjela, moraju biti potpuno novi.
Već na prvoj sjednici Vlade predstavljena je porezna reforma. Cilj je da se napravi stabilan, održiv i predvidiv porezni sustav.
“Porezni sustav u Hrvatskoj ima i određena negativna obilježja koja su dovela do toga da je on nekonkurentan i ponekad često kompliciran u odnosu na zemlje u našem okruženju. Visoko porezno opterećenje, velik broj izuzeća i česte izmjene razlog su zbog kojeg je porezna reforma istaknuta kao jedna od najvažnijih reformi”, kazao je premijer Andrej Plenković.
Opća stopa poreza na dobit smanjuje s 20 na 18 posto, dok bi stopa poreza na dobit za poljoprivrednike i obrtnike s prihodima manjim od tri milijuna kuna godišnje iznosila 12 posto. Ukinut će se porezna olakšice za reinvestiranu dobit, ali ostaju za posebna područja, obrazovanje, razvojne projekte i poticanje ulaganja. Povećava se, pak, priznati trošak za reprezentaciju, s 30 na 50 posto te se vraćaju olakšice za automobile.
U porezu na dohodak smanjuju se stope s 25 na 24 te sa 40 na 36 posto, dok bi osnovni jedinstveni prag za osobne odbitke bio 3.800 kuna. Stopom od 24 posto oporezivali bi se dohodci do 17.500 kuna, a sve iznad toga po stopi od 36 posto. Izmjenama se podiže i osobni odbitak za djecu.
Niža stopa PDV-a na struju, smeće…
Od početka iduće godine, ostaje opća stopa PDV-a od 25 posto, ali se za određene proizvode snižava za 13 posto. To su repromaterijal u poljoprivredi, isporuka električne energije, dječje sjedalice, odvoz smeća, lljesovi i urne.
Ugostitelji neće više imati sniženu stopu od 13 posto, a i kino ulaznice će imati veći PDV.
Od početka 2018. u Hrvatskoj bi, prema prijedlogu porezne reforme, bile samo dvije stope PDV-a – opća od 24 posto i snižena od 12 posto.
Porez na promet nekretninama smanjuje se na 4 posto, ali više nema olakšice na prvu nekretninu ako je rabljena.
“Dakle, ono što u ovom trenutku postoji, samo mogućnost olakšice za prvu rabljenu nekretninu, ne i za novu. Znači kada ukidanjem toga stvaramo preduvjete da opću stopu spustimo sa pet na 4, a u horizontu koji slijedi ja mogu neću reć najavit, ali računajmo da bi ta stopa mogla kad se stvore fiskalni kapaciteti i dalje”,kaže Marić.
Stiže i porez na nekretnine
A za nešto više od godinu dana uvodi se porez na nekretnine.
“Mi ga zovemo jednostavni porez na nekretnine, dakle komunalne naknade s 1.1. 2018. više neće biti, uvodi se porez koji je praktički ista stvar, uz dodatna dva poboljšana kriterija, opet govorim na postojeća tri idu još dva koja za veliku većinu građana neće značiti nikakvu promjenu, dakle nešto veću komunalnu naknadu, odnosno jednostavni porez na nekretinie plaćati će građani s kvalitetnijim i novim nekretninama u odnosu na one koji će nešto manje plaćati, ali u prosjeku i totalu neće biti promjena”, kazao je Marić.
Procjenjuje se da će u prvoj godini učinak ovih mjera iznositi 1,8 do 2 milijarde kuna, ali Marić ističe da se očekuju znatno veći pozitivni učinci kroz povećanju potrošnju i zapošljavanje.
Više pogledajte u prilogu Tine Kosor Giljević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.