Hrvatska će na račun Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) uplatiti 300 tisuća kuna humanitarne pomoći za područja zapadne Afrike ugrožena virusom ebole, odlučila je danas Vlada na prijedlog Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Novac će se isplatiti iz proračunskih prihoda od igara na sreću. Virusom ebole najugroženije su Gvineja, Liberija i Sijera Leone u kojima je oboljelo je preko 7500 ljudi, a više od 4000 je umrlo.
Zamjenik ministrice europskih i vanjskih poslova Joško Kisović kazao je kako Ujedinjeni narodi i WHO širenje virusa ebole smatraju najvećom mirnodopskom prijetnjom, a Vijeće sigurnosti UN-a rezolucijom je po prvi put jednu nevojnu situaciju, odnosno epidemiju, proglasilo prijetnjom međunarodnom miru i sigurnosti.
Kako Hrvatska nema kapaciteta za pružanje pomoći u vidu zračnog prijevoza zaraženih osoba, uputit će humanitarnu pomoć, odnosno 300 tisuća kuna za pružanje medicinske pomoći na području zapadne Afrike kao odgovor na hitan poziv za pomoć koji su upitili UN i WHO, kazao je Klisović.
Premijer Zorana Milanović naveo je da je problem ebole bio prva tema na posljednjoj sjednici Europskog vijeća u Bruxellesu. Kazao je kako je i 100 milijuna eura koje je dala Velika Britanija i 25 milijuna eura koje je dala Danska “ustvari malo i nedovoljno da bi se riješio ključni javno-zdravstveni problem – prevencija, obrazovanje i edukacija ljudi”.
Sreća u nesreći je da je to bolest koja se prenosi isključivo preko tjelesnih tekućina, tjelesnim kontaktom, inače bi broj oboljelih bio puno veći, dodao je premijer.
Ministar zdravlja Siniša Varga rekao je da je Hrvatska u potpunosti spremna za pojavu bilo kakve zarazne bolesti, pa tako i ebole. Kazao je kako su svi protokli vezani uz prevenciju zaraznih bolesti prošireni na sve međunarodne zračne luke gdje je najveća mogućnost dolaska osoba zaraženih ebolom, a tim je povodom prošli tjedan održana i vježba u zagrebačkoj zračnoj luci.
Ona je pokazala, istaknuo je, da su granična policija, sanitarna inspekcija, carinici, velikogorička Hitna medicinska pomoć te Klinika za infektivne bolesti “Fran Mihaljević” u potpunosti spremni reagirati na pojavu bilo kakve teške zarazne bolesti.