Žene diljem Balkana vode bitku za ukidanje diskriminacije i ostvarivanje zakonskog prava da nasljeđuju imovinu.
Za vrijeme sukoba na Kosovu, Shyhrete Berisha je gledala kako srpski policajci ubijaju njenog supruga Nexhata i njihovo četvero djece.
Najmlađe dijete tada nije imalo ni dvije godine, a najstarije bi za dva mjeseca napunilo 16 godina. Shyhrete je pogođena u stomak. Pošto su pretpostavili da je mrtva, natovarili su je na kamion zajedno sa tijelima još oko 50 kosovskih Albanaca ubijenih 26. marta 1999. godine u Suvoj Reci, na jugozapadu Kosova.
Ona i dvoje njenih rođaka su jedini koji su preživjeli ovaj masakr, a izvukli su živu glavu tako što su skočili s kamiona u pokretu.
U vrijeme kada se to dogodilo, Shyhrete je vjerovala da poslije gubitka supruga, dvije kćeri i dva sina više nema šta izgubiti. Međutim, u međuvremenu je izgubila i kuću u kojoj je živjela.
Kuća je pripadala njenom svekru. Poslije rata, svekrva joj je rekla: “Što će tebi kuća? Svi su mrtvi. To je sada naša kuća.”
Njena priča je ekstreman primjer problema koji je prisutan širom Balkana, mada obično u manje dramatičnim oblicima – problem diskriminacije žena u ostavinskim postupcima.
U ovim patrijarhalnim društvima imovina i kapital se obično prenose na muške članove porodice, dok žene ostaju isključene unatoč tome što po zakonu imaju pravo na nasljedstvo, piše BIRN.
Cijeli članak pročitajte na N1 Sarajevo.