Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako su izjave hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović o terorističkim prijetnjama iz BiH 'neodmjerene i neutemeljene', te da ju je netko 'namjerno izmanipulirao kada joj je dostavio podatke o tome'.
Europska unija suočena je s mogućnošću povratka dvije do dvije i pol tisuće radikaliziranih osoba koje su se borile na strani terorista na ratištima u Siriji i Iraku i taj se podatak odnosi na svih 28 država članica pa su neozbiljne tvrdnje kako će se tisuće njih vratiti samo u Bosnu i Hercegovinu, izjavio je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić u intervjuu koji je u nedjelju objavila regionalna televizija N1 BiH.
Mektić je ponovo polemizirao s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović zbog njenih nedavnih ocjena o razmjerima terorističkih prijetnji u BiH, ističući kako je rječ o “neodmjerenim” i “neutemeljenim tvrdnjama”.
Za podatak o dvije do dvije i pol tisuće potencijalnh terorista koji su prijetnja EU pojasnio je kako je razmijenjen na nedavnom sastanku čelnika sigurnosnih službi održanom na slovenskom Brdu kod Kranja te ona sama po sebi demantira tvrdnje hrvatske predsjednice u odnosu na BiH.
“Ja mislim da je to potpuno neodmjerena i ni na čemu utemeljena izjava”, izjavio je Mektić koji je utvrdio kako je moguće da je hrvatsku predsjednicu netko namjerno izmanipulirao kada joj je dostavio podatke o tome da bi se u BiH moglo vratiti na tisuće radikaliziranih osoba.
Mektić je postavio pitanje kako je uopće netko pomislio da bi na tisuće potencijalnih terorista uopće bilo pušteno ući u BiH.
“Mislim da joj je to netko zlonamjerno dao kako bi je diskreditirao”, kazao je ministar sigurnosti BiH.
Dodao je kako u svakom slučaju nije zadaća predsjednika država da javno govore o obavještajnim podacima i informacijama vezanim uz terorizam nego je to posao sigurnosnih službi koje trebaju procijeniti je li neka informacija pouzdana i sukladno tome odlučiti što poduzeti.
Mektić je ponovo iznio podatak kako se u BiH sa sirijskog i iračkog ratišta vratilo 46 osoba od kojih je 20 već procesuirano a svi su predmetom kaznene obrade.
Za preostalih 115 bosanskohercegovačkih državljana koliko ih prema podacima policijskih i obavještajnih agencija tamo još uvijek boravi, Mektić drži kako se najvjerojatnije neće ni vratiti u BiH.
Razlog tomu, kako je pojasnio, jesu precizne informacije u posjedu policije što su oni tamo radili i kakve su zločine počinili i zbog čega mogu očekivati odgovornost pred zakonom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.