Direktori iz arapskih zaljevskih država, koji nisu odobravali izjave Donalda Trumpa o muslimanima tijekom kampanje, nakon njegove pobjede zauzeli su pomirljiviji stav i spremni su na gospodarsku suradnju sa SAD-om.
Diljem Dubaija mogu se vidjeti poslovni projekti novog američkog predsjednika poput ograđenih stambenih zajednica, golf igrališta i toplica.
Zaljevsko gospodarstvo snažno je povezano s Trumpom i drugim američkim tvrtkama. SAD je u 2015. iz šest zaljevskih zemalja uvezao 32,4 milijardi dolara vrijedna dobra, uključujući naftu, a to područje je najvažnije tržište za Boeing i druge američke obrambene tvrtke.
Zaljevski državni stabilizacijski fondovi investirali su ogromne svote novca u američko gospodarstvo.
Stabilizacijski fond iz Abu Dhabija (ADIA) je najveći dio svojih sredstava, koje se procjenjuju na 792 milijardi dolara, uložio u sjevernu Ameriku, između 35 i 50 posto. Vlasnik je velikog broja nekretnina, uključujući znatan broj luksuznih hotela u američkim gradovima.
Katarski fond je u rujnu 2015. najavio kako će pomoći svojoj državi investirati 35 milijardi dolara u SAD tijekom idućih pet godina.
Usprkos tome, arapske poslovne ličnosti bile su bijesne zbog Trumpovih izjava tijekom kampanje kojima je pozvao na potpunu zabranu ulaska u SAD muslimanima, što je rekao nakon što je muslimanski par u prosincu ubio 14 ljudi u San Bernardinu u Kaliforniji.
Saudijski princ Alwaleed bin Talal, predsjednik investicijske tvrtke Kingdom Holding koja ima udjela u američkim firmama poput Citigroupa i Twittera, nazvao ga je “sramotom ne samo za republikance, nego i za cijelu Ameriku”.
Nakon što je Trump pobijedio, arapski milijarder mu je ipak čestitao.
“Izabrani predsjedniče @realDonaldTrump, usprkos prethodnim nesuglasicama, Amerika je odlučila, čestitam vam i želim vam sve najbolje tijekom vašeg mandata”, napisao je bin Talal na svom Twitter profilu.
Političke veze između SAD-a i zaljevskih država, pogotovo Saudijske Arabije, došle su u pitanje nakon što je predsjednik Barack Obama postigao nuklearni dogovor s Iranom, što je dovelo do mišljenja kako je SAD napustio svog dugogodišnjeg saveznika i zamijenio ga njjegovim regionalnim rivalom.
Odnosi su dodatno pogoršani odlukom američkog Kongresa koji je u rujnu podržao zakon koji omogućava obiteljima žrtava terorističkog napada 11. rujna da tuže vladu Saudijske Arabije jer je 15 od 19 otmičara zrakoplova bilo iz te države.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.