Britanija vjerojatno napušta i Europol

Svijet 29. ožu 201722:15 > 22:20
Reuters/screenshot

Velika Britanija će nakon Brexita najvjerojatnije napustiti Europol, policijsku agenciju Europske unije, te „ponijeti svoje informacije“ ako se između dviju strana ne postigne dogovor o budućoj sigurnosnoj suradnji, rekla je u srijedu britanska ministrica unutarnjih poslova Amber Rudd.

Nekoliko sati nakon što je britanska premijerka Theresa May službeno započela proces izlaska Britanije iz Europske unije koji će trajati iduće dvije godine, Rudd je upozorila kako bi neuspjeh u postizanju dogovora o sigurnosti oslabio suradnju u borbi protiv kriminala i terorizma. Istaknula je kako je postizanje dogovora u interesu obiju strana, te kako sigurnost nije pitanje „o kojem će se trgovati“. 

Rudd je priznala kako je vjerojatno da Britanija više neće biti članica Europola, no kako je namjera Londona da postigne dogovore kojima će osigurati jednake sigurnosne koristi koje dvije strane trenutno uživaju. 

„Trebamo imati odnos s Europolom koji nam omogućava jednak pristup“, rekla je ministrica za Sky News. 

Britanija je među tri države koje pridonose najviše podataka Europolu, te europskim državama znatno pomažu informacije koje Britanci donose kroz svoj obavještajni pakt „Pet očiju“ čiji su članovi još i Sjedinjene Države, Kanada, Australija i Novi Zeland. 

„Mi smo najveći suradnik Europola, pa ako ga napustimo… tada odnosimo i svoje informacije, to je u zakonu“, ističe Rudd. 

„Činjenica je da europski partneri žele da mi zadržimo svoje informacije tamo jer osiguravamo i sigurnost drugih europskih država. To nije sporno pitanje“, dodaje ministrica. 

Britanski sigurnosni i policijski dužnosnici ranije su upozoravali na opasnosti od napuštanja Europola i dogovora o europskom uhidbenom nalogu koji zahtijeva da sve europske vlade izruče osumnjičenike iz drugih država. 

Brexit je, podsjetimo, službeno pokrenut. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk primio je u Bruxellesu pismo britanske premijerke Therese May kojim je aktiviran članak 50 Lisabonskog ugovora.

Tusk je na Twitteru objavio – “Nakon devet mjeseci, Ujedinjeno Kraljevstvo je ‘izrodilo’ Brexit” .Objavljena je i fotografija kako prima pismo iz ruku britanskog veleposlanika pri EU Tima Barrowa. Pismo sadrži britansku obavijest da želi aktivirati članak 50 Lisabonskog ugovora, koji zemlji koja to želi omogućuje napuštanje Unije nakon dvije godine pregovora. Theresa May o odluci je govorila u britanskom parlamentu.

“Nema razloga da se pravimo kako je ovo sretan dan, ni u Bruxellesu ni u Londonu. Paradoks je da je u Brexitu nešto pozivitivno. Učinio nas je, zajednicu 27 zemalja, odlučnijom i ujedinjenijom no ikada prije. Nema nikakvog dobitka u ovom procesu, i tu mislim na obje strane. Riječ je o kontroli štete. Već nam nedostajete. Hvala i doviđenja”, kazao je.

Europski parlament inzistirat će u pregovorima o izlasku Velike Britanije iz Europske unije na zaštititi interesa građana, poručio je u srijedu predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani, rekavši kako se Britanija može i predomisliti ali samo uz suglasnost svih članica Unije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.