Ono što je izgledalo kao hakerski napad na britanski zdravstveni sistem razvija se u jedan od najvećih koordiniranih cyber napada do sada, javljaju svjetski mediji. Kompjuteri su blokirani hakerskim programom koji traži isplatu 300 dolara u Bitcoinima.Tvrtka za sigurnost Kaspersky Lab prijavila je više od 45.000 napada u 74 zemlje u samo 10 sati.
Kako tvrde stručnjaci, riječ je o tzv. Ransomware ili ucjenjivačkom softveru koji korisniku uskraćuje pristup računalnim resursima i traži plaćanje otkupnine za uklanjanje ograničenja. Neki oblici ransomwarea kriptiraju datoteke, dok druge jednostavno zaključavaju sustav i prikazuju poruku koja korisnika nagovara na plaćanje otkupnine.
57,000 detections of #WannaCry (aka #WanaCypt0r aka #WCry) #ransomware by Avast today. More details in blog post: https://t.co/PWxbs8LZkk
— Jakub Kroustek (@JakubKroustek) May 12, 2017
Do sada su izvještaji o hakerskom napadu stigli iz 74 države, uključujući Veliku Britaniju, SAD, Kinu, Rusiju, Španjolsku, Italiju i Tajvan. Stručnjaci za sigurnost povezuju napade.
“Ovo je nešto ogromno”, rekao je Jakub Kroustek iz kompanije Avast koja se bavi kompjuterskom sigurnošću.
36,000 detections of #WannaCry (aka #WanaCypt0r aka #WCry) #ransomware so far. Russia, Ukraine, and Taiwan leading. This is huge. pic.twitter.com/EaZcaxPta4
— Jakub Kroustek (@JakubKroustek) May 12, 2017
Iz kompanije Kaspersky navode da broj slučajeva raste. Nekoliko eksperata napad povezuje sa grupom hakera „The Shadow Brokers“ koja je nedavno preuzela odgovornost za hakiranje američke Nacionalne agencije za sigurnost (NSA).
Nekoliko velikih španjolskih kompanija se žalilo na napad, među kojima i telekom Telefonica. Stižu informacije da je FedEx pogođen napadom. Kao što je poznato u Velikoj Britaniji je veliki broj bolnica odgodio operacije i tretira samo hitne slučajeve.
“Ovo je veliki cyber napad i meta mu je veliki broj organizacija širom Europe i svijeta. Ovako nešto nisam ranije vidio”, izjavio je stručnjak za kompjutersku sigurnost Kevin Beaumont, prenosi BBC.
Eksperti ističu da ova vrsta ucjenjivačkog softvera do sada nije bila poznata.
Inače, Ransomware je vrsta malwarea, program koji zamrzava računala u koja se infiltrira i traži od korisnika uplatu određene svote novca u obliku virtualne valute Bitcoin, javlja Daily Mail.
Korisnik obično zarazi svoje računalo ransomwareom preko “crva” (eng. worm) koji instaliraju klikajući na lažni link – bilo u e-mailu ili na lažnoj web-stranici. Bitcoin računi, navodno povezani s ransomwareom, već su se počeli puniti, tvrde stručnjaci.
URGENT: Thousands of ransomware cyberattacks reported worldwide, spreading aggressively https://t.co/1c4g1QCxC5 #WanaCrypt0r #WCry pic.twitter.com/LGRETWsQd5
— RT (@RT_com) May 12, 2017
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.