Kineska vlada snosi veliku odgovornost za smrt Liu Xiaoboa, dobitnika Nobelove nagrade za mir i kineskog aktivista, izjavio je u četvrtak predsjednik norveškog Odbora za dodjelu Nobelove nagrade, Berit Reiss-Anderssen.
“Smatramo da je vrlo uznemirujuće što Liu Xiaobo nije prevezen u neku drugu bolnicu u kojoj bi dobio odgovarajuću liječničku pomoć prije nego što je njegova bolest uznapredovala i prešla u terminalnu fazu”, rekao je Reiss-Anderssen.
“Veliku odgovornost za njegovu preuranjenu smrt snosi kineska vlada”, napisao je u elektroničkoj pošti poslanoj Reutersu.
Liu Xiaobo preminuo je u četvrtak u bolnici u kojoj se liječio od terminalnog stadija raka jetre, izvijestile su vlasti grada Shenyanga.
U kratkome priopćenju objavljenom na internetskim stranicama stoji da je Liu umro od višestrukog zatajenja organa, unatoč naporima liječnika da ga se spasi.
Šezdesetjednogodišnji Nobelovac 2009. je osuđen na 11 godina zatvora zbog “poticanja na subverziju državnih vlasti” nakon što je kao suautor sudjelovao u izradi Povelje 08, dokumenta što ga je 2008. potpisalo 300 intelektualaca, kojim se poziva na demokratsku i pravnu državu u Kini, jednostranačkoj zemlji kojom vlada moćna Komunistička partija.
U lipnju je pušten iz zatvora i prebačen u bolnicu nakon što mu je dijagnosticiran rak jetre u terminalnoj fazi.
Nobelovu nagradu dobio je 2010. za “dugu nenasilnu borbu za temeljna ljudska prava u Kini”, kako je tada obrazložio norveški Odbor za dodjelu Nobelove nagrade. Dolazak na dodjelu nagrade onemogućen mu je.
Liu Xiaobo bio je jedan od istaknutih sudionika i vođa prosvjeda na trgu Tiananmen 1989., no i međunarodno priznat pisac i aktivist koji se zalagao za političke reforme u Kini. Bio je cijenjeni literarni kritičar i esejist filozof.
“Vjerujem da je moj posao bio pravedan i da će Kina jednog dana biti slobodna demokratska država”, svojedobno je kazao.
Pet godina prije potpisivanja povelje 2008. Liu je prošao kroz razne oblike zatočenja, ali i policijskog nadzora i kućnog pritvora.
Nekadašnji profesor književnosti na Pekinškom sveučilištu izgubio je posao i bio zatočen gotovo dvije godine jer je branio svoje studente kojima se pridružio 4. lipnja 1989. na demokratskim prosvjedima na trgu Tiananmen.
“Istodobno osjećam veliku tugu i mržnju, no sada se moramo usredotočiti na Liu Xiu, Xiaobovu suprugu, koju želimo prebaciti u inozemstvo”, kazao je za dpa njegov prijatelj i aktivist Mo Zhinxu, saznavši da je Xiaobo preminuo. Liu Xia je u kućnom pritvoru.
“Suosjećamo s Liuovom suprugom i ostalim članovima obitelji koji su pretrpjeli neizmjeran gubitak”, napisala je glavna tajnica Amnesty Internationala Salil Shetty.
“Moramo učiniti sve što možemo da bismo prekinuli ilegalan kućni pritvor Liu Xie i zajamčili da je vlasti više neće proganjati”, rekla je Shetty.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.