Mohammed, koji je optužen za planiranje terorističkih napada al-Qaide u kojima je 11. rujna 2001. ubijeno gotovo 3000 ljudi, trebao se u petak izjasniti o krivnji pred vojnim sudom u Guantanamu, američkoj pomorskoj bazi na Kubi.
U slučaju da je Mohammed, navodni zavjerenik koji stoji iza terorističkih napada 11. rujna, priznao krivnju u petak, mogao je izbjeći smrtnu kaznu.
Američki sud privremeno je blokirao Khalida Sheikha Mohammeda, osumnjičenog organizatora 11. rujna, od sklapanja sporazuma o priznanju krivnje, koji bi mu omogućio da izbjegne smrtnu kaznu, nakon intervencije Bidenove administracije izvedene u posljednji trenutak.
Blokiran Sporazum o priznanju krivnje
Mohammed, koji je optužen za planiranje terorističkih napada al-Qaide u kojima je 11. rujna 2001. ubijeno gotovo 3000 ljudi, trebao se u petak izjasniti o krivnji pred vojnim sudom u Guantanamu, američkoj pomorskoj bazi na Kubi.
Međutim, savezni prizivni sud District of Columbia presudio je u četvrtak da to nije izvedivo. Panel je rekao da je odluka samo privremena, dodajući da će konačna odluka biti donesena nakon što se argumenti u potpunosti razmotre, prenosi Euronews.
Presuda dolazi nakon nekoliko mjeseci prethodno bezuspješnih pokušaja Bidenove administracije da blokira sporazum o priznanju krivnje.
U početku je sadašnja američka vlada podržala sporazum o priznanju krivnje za Mohammeda i dvojicu njegovih suoptuženika, Walida bin Attasha i Mustafe al-Hawsawija, za čije je dosezanje bilo potrebno više od dvije godine.
2976 optužbi za ubojstvo
Prema njegovim uvjetima, trojica muškaraca pristala su priznati krivnju za 2.976 optužbi za ubojstvo u zamjenu za doživotnu robiju. Također su obećali odgovoriti na preostala pitanja obitelji žrtava.
Klauzula u Mohammedovom sporazumu također sprječava tužitelje da traže smrtnu kaznu nakon što on prizna krivicu, čak i ako se sporazum kasnije poništi.
U kolovozu je američki ministar obrane Lloyd Austin odustao od sporazuma o priznanju krivnje koji je odobrio njegov odjel. Tvrdi da su zločini 11. rujna toliko teški da smrtna kazna ne bi trebala biti isključena.
Nakon što su sudac u Guantanamu i vojno vijeće za reviziju odbili Austinovo uplitanje, američka vlada je u utorak iznijela svoj slučaj prizivnom sudu.
Vojni tužitelji rekli su obiteljima žrtava 11. rujna da je sporazum o priznanju krivnje “najbolji put i pravde”. Mučenje zatvorenika u Guantanamu znači da bi neke od izjava Mohammeda i njegovih suoptuženika potencijalno mogle biti neupotrebljive na sudu.
Obitelji podijeljene
Više od 23 godine nakon jednog od najsmrtonosnijih dana u povijesti SAD-a, obitelji žrtava podijeljene su oko toga kako najbolje postupiti.
Ken Fairben, čije je jedino dijete, bolničar Keith Fairben, poginuo u napadima, želi da se sporazum o priznanju krivnje postigne.
“Iskren Bogu, mislio sam da ćemo imati neki — ne volim riječ ‘”zaključenje” — ali neki pomak naprijed, nešto definitivno,” rekao je. Frustrirajuće je i apsolutno srceparajuće”, dodao je, napomenuvši da govori samo u svoje ime.
Međutim, Gordon Haberman, čija je kći Andrea ubijena u World Trade Centreu želi vidjeti optuženog pred suđenjem.
“Ako ovo dovede do potpunog suđenja, onda sam za ovaj sporazum”, rekao je.
Savezni prizivni sud District of Columbia zakazao je sljedeće korake za 22. siječnja, što znači da će se proces nastaviti u administraciji Donalda Trumpa, koja na vlast stupa dva dana ranije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!