U Točki na tjedan novinari Dragana Radusinović i Frenki Laušić komentirali su aktualna politička zbivanja.
Komentirali su snimke koje su procurile sa sastanka Zorana Milanovića sa šefovima braniteljskih udruga, a koje su postale temom tjedna i izazvale buru u cijeloj regiji. U nizu izrečenih Milanovićevih izjava posebno je poražavajuća ona o Plenkovićevoj majci “vojnom lekaru”, smatraju gosti Nataše Božić. “To je po malignosti najgora izjava koju je Milanović dao, ali i općenito nekog od naših političara u zadnjih 25 godina. To je klasična šovinistička izjava. To je jedna tako prljava izjava”, kazao je Frenki Laušić, ističući da je nedopustivo što se Milanović nije ispričao nakon što je snimka izašla u javnost, i da nisu reagirale njegove kolege iz stranke.
Ocjenjuje da Milanović zadnjih nekoliko godina “jaše na nacionalističkom diskursu”, da je formalno SDP-ovac, a da je po onom što govori zapravo više HDZ-ovac, ali da to mora skrivati. Laušić je mišljenja da se Milanović, nakon što je snimka izašla u javnost, morao ispričati.
Maligna izjava koja utječe na čitavo društvo
Dragana Radusinović kaže da je Milanović svojim izjavama Plenkoviću otvorio mogućnost da sada o SDP-u govori kao o stranci koja vrijeđa po nacionalnj osnovi, a za što su socijaldemokrati ranije prozivali HDZ. “Ta izjava nije neobjašljiva i neoprostiva, ali to se ne bi smjelo tolerirati, nikome od političara koji žele dobro zemlji. Bilo bi prihvatljivije da je to rekao Aleksandru Vučiću u lice”, kaže.
Postavlja se pitanje tko je Zoran Milanović. “Čovjek koji tako nastupa, nije otvoren za dijalog”, kazala je Radusinović. Laušić smatra da je Milanovićev istup najvjerojatnije naštetio što se tiče podrške SDP-u srpske manjine u Hrvatskoj, ali da je to, kad su drugi građani u pitanju, teško procijeniti. “Ova izjava maligno utječe na čitavo društvo, ona ga šovinizira i gura desno”, kaže Laušić.
“On je u sukobu sa samim sobom, izgubio je tlo pod nogama, on više ne zna kako bi osvojio glas. Ovim kako se sada ponaša može dobiti samo glas manje, dok je prošlu kampanju bio puno uspješniji, igrajući na emocije. Mislim da se toliko boji Andreja Plenkovića, pa više ne zna što bi sa sobom”, ocjenjuje Radusinović.
Laušić upozorava da predizborna manipulacija nije bezazlena. “Koliko god to ne izgleda sada, nakon izbora u društvenom tkivu to ostavlja tragove. Zato je tim opasnija po Milanovića”, kaže Laušić navodeći da se socijal-ekonomske frustracije pokušavaju rješavati pod okriljem nacionalizma, ali da to rade svi u regiji, i svi političari u svijetu.
Orešković se inati
Gosti Točke na tjedan komentirali su i odlazak premijera Oreškovića u Berlin. Laušić i Radusinović mišljenja su da se tehnički premijer Tihomir Orešković prije puta u Berlin, gdje se u subotu sastao sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a jedna od tema bila je izbjeglička kriza, morao konzultirati s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović. “Svakako se trebao konzultirati, jer je vanjska politika jedna od rijetkih jačih ovlasti predsjednice”, kazao je Laušić, ističući da bi joj, s obzirom da Orešković uskoro odlazi i ostavlja problem vezan za migrante, čak možda trebao prepustiti da ode na sastanak odnosno summit na temu migranata i sigurnosti koji će se uskoro održati.
“On cijeli svoj mandat nije doživio kao političar, a silno se htio baviti politikom”, kazala je Radusinović. Mišljenja je da je izvan sebe, jer je mislio da mu neće tako brzo proći politička karijera te da se sada inati. “I da su se konzultirali, što bi jedno drugom rekli?”, upitala je Radusinović. Obzirom na sve što se prethodno događalo u Hrvatskoj o migrantima, mi, smatra, nemamo definiranu politiku oko tog problema.
Loša odluka s Petrokemijom i Jadranom
Namjeru vladajućih da se dionice crikveničke hotelske kuće Jadran iskoriste kao jamstvo za kreditiranje dugovanja Petrokemije Radusinović i Laušić ocjenjuju štetnim potezom.
Radusinović je upozorila da su građani kroz mirovinske fondove drugog stupa, koji su u kutinsku tvrtku uložili značaj novac, zbog loših političkih odluka već izgubili puno novca.”Zbog političkih prepucavanja i čarki odlučili su u zadnjoj dokapitalizaciji ne sudjelovati. U neprovat su bacili 400 milijuna kuna povlačenjem iz Petrokemije”, navela je.
Radusinović i Laušić mišljenja su da se Petrokemija treba privatizirati, ali, s obzirom da su prijašnjih godina odbijene neke ponude, kažu da je šteta već učinjena.
“To je krajnje poguban primjer lošeg upravljanja državnom imovinom”, kazao je Laušić i istaknuo da je već izgubljeno na “stotine milijuna eura” i da je sada kutinska tvrtka dovedena u situaciju da je nitko ne želi kupiti.
“Jadran se ne bi se smio apsolutno u to uvaljivati”, zaključila je Radusinović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.