U Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" trenutno je hospitalizirano osmero pacijenata zaraženih mišjom groznicom. Najveći broj bolesnika zarazio se na području Medvednice, a manji broj na području Siska, Ivanić Grada, Samobora, Gornje i Donje Stubice.
U Hrvatskoj je zavladala epidemija mišje groznice, Indexu je potvrdila prof.dr.sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević. Posljednja epidemija zabilježena je 2014. godine kad se mišjom groznicom zarazilo preko 200 osoba, kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Klinika za infektivne bolesti ove je godine već dijagnosticirala ovu bolest kod gotovo 40 osoba.
“Zaprimili smo ukupno 25 oboljelih od sporne bolesti, dok smo istu dijagnosticirali kod još 13 pacijenata koji leže u drugim bolnicama”, rekla je prof.dr.sc. Markotić.
Oni s blažim simptomima u bolnici provedu 10 dana, dok oni s težim u bolnici borave i do mjesec dana. Na sreću, kaže dr. Markotić, u Hrvatskoj većina ima blaži oblik bolesti, pa je smrtnost ispod 1 posto.
No nakon posjeta Sljemenu tijekom vikenda, ne možete odmah znati jeste li zaraženi, budući da inkubacija može trajati i do 40 dana, iako se najčešće prvi simptomi pojavljuju u roku od 10 do 14 dana.
“Ova bolest započinje s općim simptomima kao što su povišena temperatura, glavobolja i loše opće stanje. Nakon toga slijede jaki bolovi u trbuhu i leđima, koji mogu biti praćeni mučninom, povraćanjem i proljevom, zamućenim vidom te ponekad crvenilom lica i konjunktiva te osipom. Kasniji se simptomi bolesti mogu manifestirati smanjenom količinom izlučivanja urina i razvitkom zatajenja bubrega, ali i naglim padom tlaka, pojavom krvarenja i razvojem stanja šoka.
U težim slučajevima dolazi do smanjenog mokrenja ili čak do prestanka mokrenja, a u tom slučaju pacijenti moraju par dana na dijalizu. Potom dolazi do obilnog mokrenja, pri kojem izluče do 16 litara urina. Nakon toga slijedi faza oporavka.
Bolest kod nekoga može ostaviti blaže posljedice, a kod nekih može doći do povišenog krvnog tlaka ili smanjene funkcije bubrega, pa preporučujemo bolesnicima da se obavezno jave jednom godišnje na opću kontrolu”, rekla je dr. Markotić.
U onim najtežim slučajevima koji su, kako kaže, u Hrvatskoj iznimno rijetki, može doći do zatajenja bubrega, šoka i smrti.
Epidemija se, napominje, javljaju ciklično, a do njih dolazi kad tijekom jeseni bude puno žireva bukve pa glodavci imaju mnoštvo hrane na raspolaganju, kazala je dr. Markotić za Index.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.