"Sudjelovanje javnosti smanjilo bi mogućnost naplate plaža"

Vijesti 19. lip 201709:11 > 09:21
N1

Gost Teme dana u Novom danu bio je saborski zastupnik i bivši ministar uprave SDP-Arsen Bauk.

Danas se prosvjeduje zbog Zakona o koncesijama, što će SDP poduzeti?

Ono što je rekao ministar financija Zdravko Marić je najbolji argument da se Zakon ne donese jer u jednom od članaka upravo piše da se primjenjuje na pomorsko dobro. Klub zastupnika SDP-a uz još neke zatražio je treće čitanje, potaknut i zahtjevima Pokreta otoka.

Postoji li proceduralna mogućnost?

Da, glasanjem, stavlja se na dnevni red, ako nema rasprave o amandmanima, a ako bi bio odbijen, ide rasprava o amandmanima, a zastupnik Goran Aleksić i ja podnijeli smo sedam amandmana pa ćemo vidjeti može li se tako popraviti. Ponovit ću, ono što je rekao ministar Marić to je najbolji argument da se zakon ne donese.

Jesu li stvari dobro riješene zakonom?

Upavljanje pomorskim dobrom i pomorskim lukama u najvećoj je mjeri u ovlasti županija i u razgovoru s članovima lokalne samouprave iz redova SDP-a , vide problem što se tiče upravljanja jer imaju minimalan ili nikakav ujecaj na najvrijedniji resurs. Činjenica je da rasprava o ovome traje negdje od 2007. godine, 2008 . godine, ali zbog različitih interesa i unutar stranaka nije se Zakon mijenjao. Kako je HDZ imao županije, ali sada je dobio Split ili Dubrovnik, možda se promijeni.

Što je ključni problem?

Najveće primjedbe svode se na to da je Zakon između dva čitanja jako promijenjen, a javna rasprava nije provedena. U prvom čitanju smo i mi glasali za njega, a jesu li postale veće nakon što se skrenula pažnja na Zlatni rat, ostaje vidjeti, ali činjenica je da je Zakon jako promijenjen između dva čitanja.

Što je najspornije?

Dvije su osnovne primjedbe – nedovoljno je sudjelovanje lokalne samouprave i mogućnost da koncesiju dobije netko drugi ako onaj tko dobije koncesiju ne može ispuniti uvjete.

Jesu li iznosi za koncesije premali?

Zavisi kakvu gospodarsku aktivnost ostvaruje onaj tko je dobio koncesiju i temeljem toga treba postaviti cijenu. Pitanje je hoće li se koncesija nekome dodijeliti – ako netko raspiše natječaj i odluči dati za premale novce, on to radi svjesno, to je napravila prošli put županija Splitsko-dalmatinska. Donesena je politička odluka, koja je pokušala biti upakirana.

Koliko je tu riječ oko Zakona o koncesijama riječ o sivoj zoni?

Onoliko koliko je nejasno propisano, bilo u sektorskim, bilo u krovnom zakonu, činjenica je da je dobro da je javnost zainteresiranija nego što je bila. Činjenica je da je dodjeljivanje koncesije na Zlatni rat skrenulo pažnju što je bila loša odluka tadašnjeg županijskog vodstva.

Može li se propisati drugim zakonom?

Ne bi, i tu je Marić dijelom u pravu, može se propisati drugim zakonom tko o tome odlučuje.

Koji bi bio najbolji model?

Za pomorsko dobro smatram da bi bio najbolje da odlučuje lokalna samouprava, a -političku odluku treba donijeti hoće li se dijeliti između države i lokalne samouprave. Činjenica je da je o tome bilo riječi prilikom razgovora Mosta i SDP-a onda 2015. godine, a HDZ upravlja većim brojem županija, a ni u tom slučaju se ne bi postigao konsenzus unutra stranaka što je najbolje.

Upozorava se na pitanje privatizacije plaže, je li opravdan strah da će se naplaćivati?

Jest, u mjeri u kojoj je stavljano u natječaj i u ugovor. Upravo bi sudjelovanje javnosti smanjilo te mogućnosti na minimum. Ako to postane većinski slučaj, onda možemo govoriti o privatizaciji.

Koliko je ova inicijativa bliska SDP-u i Mostu?

Surađujemo jednako dobro s udurugama, samo oni to čine na sebi svojstven način.

Koliko je izgledno da će se ići u treće čitanje?

Vlada je uputila Zakon 25. svibnja je došao u Sabori i moguće je da HNS pokuša zatražiti treće čitanje jer ne dijele odgovornost predlaganja takvog zakona iako se nisu baš previše javljali tijekom rasprave. S obzirom na to da racionalnog ponašanja od stranke u posljednje vrijeme nismo vidjeli, teško je prognozirati.

Imate li informaciju da će HNS iskoristiti mogućnost?

Ne, ali što se tiče HNS-a, teško je tražiti racionalne i promišljene odluke.

Hoće li izglasavanje nove ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić biti novi test većine?

Svako izglasavanje je test te većine, u ovom trenutku nema indicija da ima problema osim tehnički da netko nije u zemlji.

Mijenja li se nešto nakon posljednjeg istupa Matije Posavca?

Pozicija HNS-a je takva da su oni junior partner s pet zastupniaka i dva minstra, meni je nezamisliva situacija da županijska organizacija stranke nešto uvjetuje, nema tu nekih kompromisnih situacija, ili su u Vladi, ili nisu. Malo je to omelo planove onima koji su računali da će Posavec ući u savez s reformistima, ali vidjet ćemo u kojem smjeru to ide.

Koliko je ta pozicija važna ili čvrsta, naime, Posavec je izjavio da ako se povuče ministrica obrazovanja, povući će se i HNS?

Zanimljiva je to pozicija, povučete se s funkcija, a onda nešto govorite što će stranka napraviti u ključnom segmentu njezina rada. Nije mi to logično.

Vidjeli smo događanja na Mrkovu trgu gdje policija prosvjednike upozorava da nemaju prijavljen posvjed, je li to uobičajeno?

Ne znam u kojoj formi – čuo sam da je najavljen prosvjed na Markovu trgu, to jest mjesto na kojem postoji režim Dovoljno sam radio na izražavanju i obrani prava na govor prošli tjedan.

Je li ovaj Zakon štetniji od Zakona o privatizaciji?

To je zgodno rečeno, vjerojatno neke analize to ne bi pokazale, ali što se tiče toga zakona ne možemo vratiti vrijeme, a sada možemo djelovati i to je hiperbola, koja je dobro rečena.

VIdjeli smo da je zbog prijetnji premijeru na Facebooku priveden mladić, jesu li po vama te prijetnje razlog da se nekog privede?

Što se tiče slobode govora, prijetnja ne spada u tu kategoriju, postoje situacije kada je opravdana i ta mjera. Nisam vidio što piše, prijetnja nije nešto što bi trebalo opravdavati.

Ovih je dana SDP krenuo baviti se pitanjem teritorijalnog ustroja, decentralizacijom?

O tome će raspraviti naši savjeti, ja sam se dok sam bio ministar izjasnio da naše četiri južne županije, ako to ljudi žele, spoje u jednu. No, ta je tema uvijek otvorena, ali za to je potrebna malo šira rasprava koja se uvijek vodi, ali nikako da se završi. I unutar stranaka postoje različita viđenja kako bi trebao izgledati teritorijalni ustroj Hrvatske.

Kakve su namjere SDP-a u oporbi, hoće li pokrenuti opet inicijativu o povjerenju Vladi?

Vidimo da većina postoji, premijer je pokazao da ima većinu i da ona nije dovedena u pitanje nekim ozbiljnijim potresom. Ide i rok koji je HNS navodno dao da se pokrene kurikularna reforma. 

Kako vidite inicijativu da Furio Radin postane potpredsjednik Sabora?

To je dogovor unutar parlamentarne većine.

Hoćete li podržati?

To su neki standardi koje smo postigli, da.

Kako će SDP reagirati na to ako se ne formira Zagrebačka skupština?

U ovom se trenutku ne razmatra mogućnost da mi budemo dio većine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.