Nakon što su svjetski mediji reagirali na intervju koji je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović dala za švicarsku javnu televiziju SRF, reagirala je i predsjednica.
“Oštro odbacujem pokušaj reinterpretiranja izjava vezanih uz pitanja zaštite hrvatskih granica od ilegalnih migracija. Želim istaknuti kako hrvatska policija u obavljanju poslova nadzora državne granice, samim time i granice EU pri sprječavanju ilegalnih migracija, postupa zakonito, profesionalno i humano, a sredstava prisile prema prekršiteljima zakona primjenjuje u najmanjoj mogućoj mjeri koja je neophodna za zaštitu sigurnosti policijskih službenika i za obavljanje njihovih zadaća.
Sigurnost je temeljni uvjet stabilnosti i razvoja Hrvatske i samim time jedna od mojih ključnih zadaća. To su činjenice koje nikakve igre riječi, krivi prijevodi ili iz konteksta izvučeni dijelovi izjava ne mogu i neće promijeniti”, navodi u reakciji Kolinda Grabar Kitarović.
Podsjetimo, predsjednica je u intervjuu SRF komentirala stanje s migrantima na hrvatskim granicama. “Naravno da je potrebno malo sile kad potiskujete ljude, ali morate vidjeti i kakav je to teren”, rekla je predsjednica švicarskoj televiziji.
Na intervju se danas osvrnuo i britanski The Guardian. Objavili su članak pod naslovom: “Predsjednica priznala da hrvatska policija koristi nasilje kako bi potjerala migrante”.
Pišu kako je zbog izjava na švicarskoj televiziji predsjednici pisao i Human Rights Watch, tražeći da Hrvatska prekine tu praksu.
Guardian potom piše kako su njihovi reporteri prošle godine boravili u Velikoj Kladuši i Bihaću i razgovarali s desecima muškaraca, koji su im se žalili na nasilje hrvatske policije.
Žene i djeca kazali su da nisu bili fizički napadani, ali ipak je bilo nekih iznimki, piše Guardian. “Mnogi kažu da je policija uništila njihove telefone i ukrala im novac prije nego što ih je vratila do granice s Bosnom i Hercegovinom”, piše britanski list.
Guardian u svom tekstu piše i da Hrvatska želi ući u Schengen, kao i da se rado predstavlja kao pouzdan čuvar vanjskih granica Europske unije, a podsjetili su i na izjavu ministra unutarnjih poslova, Davora Božinovića, koji je rekao da “Hrvatska ima najjaču graničnu policiju u ovom dijelu Europe”.
“Institucije Europske unije zatvorile su oči na ovu praksu protjerivanja izbjeglica, jer je pitanje zadržavanja migrantskih tokova politički komplicirano”, piše Guardian.