U četvrtak, 16. travnja, u 14 sati i 7 minuta, 147 studenata leglo je na površinu ispred Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) i gdje su nepomično ležali 147 sekundi. Drugog travnja 2015. godine u Keniji je ubijeno 147 studenata na sveučilišnom kampusu.
Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu organizirao je performans kako bi skrenuli pozornost na tragediju i studentske žrtve terorizma, senzibilizirali javnost i potaknuli na širu raspravu civilnog sektora, javnih institucija i akademske zajednice o događaju u Keniji i kontekstu sukoba u kojemu se tragedija dogodila.
Kritika medija
“U jednu ruku ovo jest kritika medija. Pad aviona Germanwingsa imala veliki odjek u medijima, a slična stvar, odnosno smrt sličnog broja ljudi, dogodila se i u Keniji. Ipak, nisu dobili našu zasluženu pažnju, mada se radilo o 147 budućih doktora, inženjera, koji su mogli pomoći Keniji u razvoju“, kazao je Mate Vukšić iz Studentskog zbora, koji je pokrenuo inicijativu solidariziranja s kolegama za portal Lupiga.com.
Slično se dogodilo i nakon ubojstva 12 članova redakcije satiričkog časopisa Charlie Hebdo u Parizu – istovremeno se u Nigeriji događao najsmrtonosniji napad terorističke skupine Boko Haram – koji je odnio nevjerojatnih 2.000 života.
“Cijela Europa se ujedinila oko časopisa i to je u redu. Ne želimo vagati tuđe živote, niti minimalizirati nečiju tragediju, već samo građanima pokazati da se i izvan Europe događaju stravične stvari, daleko strašnije od onih u Europi, a o kojima znamo jako malo ili gotovo ništa. Jasno mi je da je jedan od novinarskih kriterija utvrđivanja relevantnosti vijesti i blizina, pa je hrvatskoj publici prema tome puno bliži Pariz nego Kenija ili Nigerija, ali naša je osnovna poruka da je život čovjeka život, pa bio on u Bangladešu, Francuskoj ili SAD-u”, kaže Vukšić.
Podsjetimo, pokolj na sveučilištu u Garissi, gradu na granici između Kenije i Somalije, dogodio se u jutarnjim satima 2. travnja, kada su onamo, naoružani bombama i automatskim puškama, upali maskirani napadači militantne islamističke skupine Al-Shabab. Sheikh Abdiasis Abu Musab, glasnogovornik za vojne operacije te terorističke skupine poručio je da je pokolju prethodilo razvrstavanje na muslimane i kršćane – muslimanski su studenti, kako su tvrdili, pušteni. Osim ubijenih studenata i policijskih službenika koji su poginuli pokušavajući okončati ovo divljanje, 80-ak studenata je ranjeno u napadu.