Svrbež u analnom području najčešće se javlja zbog loših higijenskih navika, ali i zbog 'nevidljivih' problema s organizmom.
Znate onaj osjećaj kada vas tamo dolje toliko svrbi, ali ste u javnosti i želite se počešati? Da, analni svrbež može biti vrlo neugodan, ali je zapravo vrlo čest. Naziva se još i pruritus ani te je najčešće posljedica loših higijenskih navika poput nedovoljno temeljitog brisanja nakon nužde, ali također može biti i znak nekih bolesti.
Zašto nas anus odjednom toliko svrbi?
Ako problem nisu higijenske navike, svrbež anusa može biti simptom kožnih bolesti ili bolesti unutarnjih organa.
Uzroci svrbeža anusa povezanih s kožom su najčešće:
⦁ atopijski dermatitis (oblik ekcema)
⦁ prekomjerno trenje u analnom području
⦁ osjetljivost na parfeme i boje prisutne u sapunima, deterdžentima ili toalet papiru
⦁ psorijaza
⦁ pretjerano pranje analnog područja
Medicinski uzroci svrbeža anusa uključuju:
- proljev
- fekalnu inkontinenciju (curenje stolice)
- parazitske infekcije
- hemoroide
- bakterijske i gljivične infekcije
- analne tumore
- analne fisure
Svrbež anusa može se javiti i nakon uzimanja laksativa ili drugih lijekova koji izazivaju proljev, ali i zbog konzumiranja začinjene hrane, pića s kofeinom, čokolade, agruma i rajčica.
Kada posjetiti liječnika?
Ako svrbež anusa ne prestaje ni nakon promjene higijenskih i prehrambenih navika, obavezno se javite liječniku. Svrbež tada može biti popraćen i drugim simptomima poput boli u anusu, žarenja, peckanja, vidljivog crvenila, osipa i čireva te u najgorem slučaju – krvarenja.
Kako liječiti svrbež anusa?
Ako je svrbež posljedica infekcije, liječnik može propisati antifungalni, antibakterijski ili antiparazitski tretman kako bi se riješio zaraznih organizama. Masti na recept koje imaju veće doze steroida također mogu smanjiti svrbež i upalu. Hemoroidi koji uzrokuju analni svrbež mogu zahtijevati invazivnije tretmane, kao što je kirurško uklanjanje hemoroida.
Ipak, u većini slučajeva analni svrbež će nestati sam od sebe ako malo više pažnje posvetite analnom području. Kao prvo, ne perite ga agresivnim, isušujućim sapunima, a kod brisanja nakon nužde uvijek namočite toalet papir kako biste lakše očistili anus i kako vas suhi papir ne bi iritirao. Ovaj savjet bi svatko trebao primjenjivati neovisno ima li ili nema analni svrbež jer se suhim papirom ne može dovoljno dobro očistiti analno područje. Ako u wc-u nemate bočicu s vodom ili umivaonik, toalet papir možete i nasliniti za prvu ruku.
Nakon svake nužde pažljivo operite analno područje intimnim sapunom koji sadrži nizak pH, dobro ga osušite mekanim ručnikom i namažite nekom hidratantnom kremom. Koliko god dolazili u napast, ne češite se jer svrbež tako možete pogoršati. Pasta s cinkovim oksidom može pružiti olakšanje te štiti analno područje od iritacija.
Izbjegavajte nošenje uske odjeće ili one od umjetnih materijala, a posebice se suzdržite od korištenja proizvoda za kupanje koji sadrže parfeme ili boje, koji mogu nadražiti kožu ili izazvati alergijsku reakciju. Također, nipošto ne koristite parfumiran toalet papir već samo onaj bez mirisa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!