HUP-Udruga privatnih poliklinika, bolnica, lječilišta i ustanova za zdravstvenu skrb pobunilo se zbog najave da će se javno zdravstvo opremiti uređajima, koji su im neophodni za neke od najskupljih pretraga uopće. Pacijenti su do sada na CT i MSCT pretrage uglavnom prosljeđivani privatnicima, zbog dugih lista čekanja.
U svom priopćenju navode kako udruga podržava obnavljanje opreme i ulaganje u hrvatske bolnice, ali smatra da ono mora biti strateški promišljeno, sustavno i racionalno.
“Nabavku 4 CT i 9 MSCT uređaja ukupne vrijednosti 67 milijuna kuna Udruga ne smatra takvim potezom i tim povodom upućuje i javni poziv Ministarstvu zdravlja na dijalog i suradnju u racionalizaciji troškova zdravstvenog sustava te podizanju kvalitete zdravstvenih usluga”, priopćili su iz HUP-a.
Svoje protivljenje konkurenciji u vidu javnoga zdravstva tumače brigom o javnim financijama.
“Ministarstvo zdravlja kao središnja institucija zdravstvenog sustava svojim osiguranicima dužna je osigurati najkvalitetniju zdravstvenu uslugu za najmanje novaca. Tako se ponašaju odgovorna društva kojima su interesi osiguranika i njihovih građana na prvome mjestu. Stoga smatramo da ulaganje u novu opremu koja već postoji u sustavu zdravstva unutar privatnih zdravstvenih ustanova nije korak u pravome smjeru i ne doprinosi stvarnoj, pozitivnoj reformi sustava”, navode iz HUP-a.
Navode da b Hrvatski zavod za zdravstvno osiguranje privatnoj ustanovi platio samo troškove pregleda, dok ih ovako ima više.
“Primjerice, ukupni trošak nabavke 13 novih najsuvremenijih uređaja za kompjutorsku tomografiju, veći je od 67 milijuna kuna koliko koštaju sami uređaji jer u obzir treba uzeti i dodatne troškove uređenja prostora te educiranja osoblja za njihovo korištenje. Osim toga, nakon instaliranja u bolnicu HZZO svaki napravljeni pregled plaća toj istoj bolnici u koju su smješteni uređaji koje je platila država. Istodobno, u slučaju korištenja iste opreme u privatnim ustanovama HZZO tj. država plaćaju samo obavljene preglede, dok je nabavka uređaja, educiranje osoblja i uređenje prostora trošak kojega snosi privatni vlasnik”, navode iz HUP-a.
Ističu da je za javno zdravstvo racionalnije uspostaviti suradnju privatnih i javnih ustanova nipošto ne znači privatizaciju cjelokupnog sustava zdravstva već, upravo suprotno, omogućava da se racionalnijim korištenjem sredstava osiguranika, hrvatskim građanima omoguće kvalitetnije i dostupnije zdravstvene usluge.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.