Ministar financija Boris Lalovac rekao je da će Vlada po pitanju naglog rasta vrijednosti švicarskog franka učiniti sve što zakonski može, a najrealnije, najjednostavnije i najelegantnije rješenje je diranje u kamatnu stopu. To rješenje neće isto utjecati na sve dužnike, već će učinak ovisiti o tome koliko im je ostalo do otplate, rekao je Lalovac.
Kao drugi mogući scenarij Lalovac je naveo fiksiranje tečaja, ali treba vidjeti koji će biti učinci jer nije riječ samo o ekonomskom već i pravnom pitanju. “Jednostavnog modela nažalost nema”, rekao je Lalovac u razgovoru za emisiju Poslovni tjedan Hrvatskog radija, piše Večernji list.
“Mi u Ministarstvu smo otvoreni za sve opcije, samo da se pomogne građanima”, naglasio je Lalovac, koji i sam ima kredit u švicarcima. Dodao je da će volatilnost tečaja biti visoka te da će oni pratiti što će po tom pitanju raditi Švicarci i Europska središnja banka. Lalovac je rekao da se do kraja ovog tjedna mora znati koja će kratkoročna mjera biti uvedena. Lalovac je dodao i kako u obzir dolazi i zabrana ovrhe nad nekretninama zbog izvanrednih okolnosti.
Lalovac je objasnio kako se kamatna stopa može odrediti i bez mijenjanja zakona ako se banke međusobno dogovore. “Bez zajedničkog djelovanja monetarne i sudbene vlasti cjelokupni model vam pada u vodu”, rekao je Lalovac.
Dodao je da bi bilo dobro razvijati tržište kuna te da smo još uvijek daleko od eurozone. “Ovo će sve utjecati svakako na potrošnju. Ovakve špekulacije na svjetskim tržištima svakako i psihološki utječu na potrošnju. Rješavanje ovog problema može dati pozitivan efekt na potrošnju”, rekao je Lalovac.
“Građanin ne može snositi valutni, kamatni rizik i rizik pada cijena nekretnina”
Koliko Vlada može pritisnuti Hrvatsku narodnu banku? “Kad su vam građani ugroženi tu više nema pitanja neovisnosti. Kad vam se ovako nešto dogodi to je da ne kažem crno-bijeli svijet”, rekao je Lalovac. Dodao je da se nada da neće morati pribjeći radikalnim rješenjima, spominjući pritom mađarski model, ali ih nije odbacio.
Lalovac nije htio špekulirati o tome jesu li se banke zaduživale u eurima, a ne u švicarcima, rekavši kako bez obzira na to moraju riješiti problem jer je riječ o egzistencijalnom pitanju. “Ja sam kao ministar otvoren za sve opcije samo da se to na kraju osjeti na smanjenoj rati građana”, rekao je. Naglasio je da će Vlada pomoći građanima. “Mislim da posljedice mora platiti onaj tko je to zakuhao”, rekao je Lalovac. Rekao je i da se zalaže za podjelu rizika.
#related-news_0
“Građanin ne može snositi valutni, kamatni rizik i rizik pada cijena nekretnina”, rekao je Lalovac.
Analitičar Hrvoje Stojić gostujući u istoj emisiji rekao je da je do naglog rasta švicarskog franka došlo zbog straha od hiperinflacije i špekulacija zbog ECB-ova otkupa državnih obveznica. Govoreći o dugoročnim prognozama rekao je da treba pričekati da profunkcionira negativna kamatna stopa koja bi trebala stabilizirati tečaj. Dodao je da o ECB-ovom programu reotkupa duga operativno neće biti poznato ništa do trećeg mjeseca.
“Ključna je Europska središnja banka, što će reći, hoće li izaći s detaljima, kako će to izgledati. Pričekajmo”, rekao je Stojić te dodao da ne vjeruje da će šok ugroziti financijsku stabilnost već smatra da će ona biti sačuvana.
“Banke imaju vrlo visoku adekvatnost kapitala s kojom mogu bez problema apsorbirati i veći šok od ovog”, rekao je Stojić.
Podsjetimo, među 60-ak tisuća dužnika za kredite u švicarskim francima našli su se i ministri sadašnje i bivše vlade. I sam ministar finacija Boris Lalovac koji s bankarima pokušava naći rješenje opterećen je kreditom od oko 135 tisuća franaka.