Šonje za N1: Za kredite u kunama kamata bi bila duplo veća

Ekonomija 22. sij 201519:32 > 19:38
N1

Ekonomski analitičar Velimir Šonje gostovao je u Dnevniku Zorana Šprajca te komentirao povijesni potez Europske središnje banke koja proširuje program kupnje imovine i na državne obveznice, i to u mjesečnom iznosu od 60 milijardi eura.

“Mjera nije stigla kasno. No, problem europske ekonomije je strukturni. Ova mjera ima za cilj povećati ukupnu potražnju, a da bi se to dogodilo ovisi i o poduzećima i bankama, a ne samo o bankama. Potrebne su nam investicije, a investicije rastu ako raste povjerenje građana, a povjerenje raste ako vlade rade reforme”, istaknuo je Šonje.

N1

Istaknuo je i kako u mjerama ECB-a stoji da je cilj inflacija te naglasio kako postoji model ciljane inflacije do dva posto. “Sad je na snazi deflacija koja je djelomično izazvana padom cijena nafte, i zato je ECB reagirala da digne cijene do dva posto”, rekao je Šonje.

Šonje smatra i kako ova “odluka ECB-a ide na ruku državama koje se puno zadužuju, pogotovo onima na jugu, Italiji i Grčkoj pa tako i indirektno i nama”.

Komentirao je i slabljenje vrijednosti eura, no istakno kako moramo imati na umu da sad i sezonski kuna slabi. “Potres sa frankom je teško predviđati. Očekivanja su ugrađena u tečajeve, no ne bismo se čudili ako bi euro padao prema franku”, rekao je Šonje.

Komentirao je i današnju najavu premijera Milanovića kako bi se valutni rizici smanjili sa stambenim kreditima u kunama. “Svaki dan kreće nova ideja. No ne zaboravimo da je izvor sredstava u Hrvatskoj vezan uz deviznu štednju. Ako će se propisati stambeni krediti u kunama, bilo bi ih manje i bili bi skuplji. Kamata bi kroz deset, petnaest godina bila duplo veća”, naglasio je Šonje.