Predsjednik Uprave Hrvatske poštanske banke (HPB) Tomislav Vuić u utorak je kazao da je dobar bančin rezultat za treće tromjesečje gotovo anulirao polugodišnji gubitak nastao zbog rezervacija radi izloženosti Agrokoru te kako proces dokapitalizacije ide po planu, izrazivši nadu da će biti dovršen do kraja godine
“Proces dokapitalizacije je u tijeku, ide u skladu s planom i nadamo se da ćemo ga dovršiti do kraja godine”, kazao je Vuić na predstavljanju rezultata poslovanja HPB-a za prvih devet ovogodišnjih mjeseci.
Rekao je kako pritom prvenstveno računaju na postojeće privatne investitore, uključujući i mirovinske fondove. Dobrodošli su i svi novi ulagači, istaknuo je, dodavši da je u razgovorima s njima isticano da je bitno da država ostane većinski vlasnik.
Što se tiče dubinskog pregleda Jadranske banke radi potencijalnog preuzimanja, Vuić je rekao kako se odvija se u skladu s planom i vjeruje da će imati odluku o tome do kraja godine.
HPB je, naime, sredinom rujna potpisao ugovor o povjerljivosti jer namjerava provesti dubinsko snimanje radi potencijalnog stjecanja šibenske Jadranske banke, koja se nalazi u postpuku sanacije, jer više nije mogla udovoljavati regulatornim zahtjevima u pogledu kapitalne adekvatnosti.
Smanjen gubitak nastao zbog rezervacija za plasmane Agrokoru
Vuić je izvijestio i da je HPB u trećem tromjesečju ove godine ostvario dobit od 63,2 milijuna kuna, čime je polugodišnji gubitak gotovo anuliran, odnosno smanjen krajem rujna na 1,3 milijuna kuna.
Gubitak je, kako je istaknuto na konferenciji za novinare, posljedica rezerviranja po izloženosti grupi Agrokor i povezanim osobama u iznosu od 193,5 milijuna kuna.
Operativna dobit za devet mjeseci iznosi 276,3 milijuna kuna, odnosno 15,1 milijuna kuna manje nego u istom razdoblju lani kad su ostvareni jednokratni efekti od prodaje vrijednosnih papira. Bez tih jednokratnih efekata operativna dobit nadmašuje rekordnu 2016. godinu, navode iz HPB-a.
Dok eksterni faktori ograničavaju profitabilnost, Banka ostvaruje interna poboljšanja snižavanjem operativnih troškova.
Neto kamatni prihod iznosi 399,3 milijuna kuna i u odnosu na prošlu godinu viši je za 6 posto i najbolji u posljednjih sedam godina, navode iz HPB-a.
Iako je kamatni prihod niži za 7,1 posto ili 38,1 milijuna kuna, kamatni troškovi su smanjeni za 37,3 posto ili 60,6 milijuna kuna zahvaljujući optimizaciji strukture izvora i politike cijena.
Neto prihod od provizija i naknada iznosi 147 milijuna kuna što je 3,6 posto ili 5 milijuna kuna više nego u istom razdoblju prošle godine. Neto naknade su također na najvišoj razini u posljednjih sedam godina.
Rezerviranja su porasla za 82,6 posto što je posljedica izloženosti grupi Agrokor i povezanim osobama.
Prema iznesenim podacima, ukupni krediti HPB-a povećani su za 3,3 posto, pri čemu su krediti stanovništvu porasli 5,5 posto, a krediti nefinancijskim pravnim osobama 2 posto.
Rast depozita iznosi 0,9 posto i bio je umjeren zbog nužnog ograničavanja rasta bilance uslijed kapitalnih ograničenja. Prema procjeni HPB-a udjel u ukupnim depozitima porastao je na 5,4 posto.
Kapital iznosi 1,9 milijardi kuna te je u 2017. povećan za 1,1 posto. Adekvatnost kapitala po prvim preliminarnim izračunima iznosi oko 17,5 posto. Pokrenut je proces pribavljanja svježeg kapitala kako bi se omogućio dalji održiv rast Banke.
Iz HPB-a napominju i kako je broj novootvorenih tekućih računa građana u devet mjeseci gotovo 25.000, dok je u istom razdoblju otvoreno više od 1.200 novih poslovnih računa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.