Hrvatska je u dvije godine povećala proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora za dva i pol puta pa je vrijeme da donese i prvi zakon koji će regulirati ovo energetsko tržište. Čista energija skuplja je od klasične pa poticaje plaćaju svi građani, no to bi se postupno trebalo promijeniti.
Poticaji za obnovljive izvore energije neće trajati zauvijek pa tako novi zakon požuruje čistu energiju prema tržišnom natjecanju. Odlukom europske komisije, napušta se tarifni model, a uvodi premijski u kojem će se poticati samo razlika prosječne proizvodne cijene i one na budućoj burzi električne energije.
”Što se više tržišna cijena približava prosječnoj proizvodnoj cijeni ili što se više unapređuje tehnologija i smanjuje prosječna proizvodna cijena, to će premije biti sve manje i manje i neće se morati dodatno poticati na računima naših građana”, rekao je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.
Poticaje, na svojim računima za struju, plaćaju svi građani s otprilike 10-ak kuna mjesečno jer Hrvatska prema europskim obvezama u ukupnoj potrošnji do kraja desetljeća mora dostići 20 posto iz obnovljivih izvora energije. Trenutno je Hrvatska na 17 posto, ali uglavnom zahvaljujući velikim i starim hidroelektranama. No, kada su u pitanju vjetar ili sunce situacija nije toliko dobra.
Zaostaje se u korištenju sunčeve energije, dok investicije u vjetroelektrane padaju zbog nejasnih pravila.
”Mislim da ćemo stabilizirati okvir i uz primjenu svih direktiva imati veći broj investicija u obnovljive izvore energije”, rekao je ministar Vrdoljak.
Rasprava o Zakonu tek počinje, a na nju su pozvani svi zainteresirani jer ovdje se definira energetsko tržište budućnosti.