Lalovac za N1: 'Za mjesec dana imat ćemo izračune za franak'

Ekonomija 02. tra 201518:34 > 18:41
N1

U ekskluzivnom razgovoru s našim reporterom Veljkom Skenderijom ministar financija Boris Lalovac reagirao je na izjave direktora Hrvatske udruge banaka Zorana Bohačeka, koji je gostujući u Novom danu, po prvi puta kao trajno rješenje za problem kredita u švicarcima naveo mogućnost konverzije kredita u eure.

“Ja se nadam da je ovo početak pravih pregovora. Ovo je sada napokon ozbiljak korak u rješavanju dugoročnog pitanja. Ja se samo nadam da je i Udruzi Franak ovo, recimo, druga opcija, jer znamo da je njihova prva opcija bila konverzija u kune. Ukoliko je to slučaj, onda treba razgovarati o modelima unutar te konverzije”, kazao je ministar Lalovac za N1 te dodao kako se nada da će se sada Udruga Franak vratiti za stol i pregovore.

Lalovac je komentirao i dolazi li u obzir konverzija u kune. “Onda i onima koji imaju kredite u eurima morate omogućiti konverziju u kune. Jedno su želje, no to nije realna opcija, na žalost”, rekao je Lalovac.


“Mi smo jedina Vlada u Europi koja je zaštitila građane”

Franak traži da HNB pokaže izračune koliko bi konverzija koštala. “Ja nisam komunicirao i vjerujem guverneru, jer ako mu ne vjerujemo to je velika opasnost po stabilnost sustava. Nisam za nikakve špekulacije”, objasnio je Lalovac.

Jedan od prijedloga banaka je da konverzija ne bude lineralna, odnosno potpuna. Oni žele da se odnosi na one kojima se kredit odnosio na prvu nekretninu, a ne na onima koji su uzimali kredite radi luksuza. “Ja se slažem da bi prvenstveno trebamo to rješavati onima kojima je to egzistencijalno pitanje. Do sad smo imali dva rješenja, zamrzavanje kamate i zamrzavanje. To nije populističko rješenje, ova Vlada je jedina u Europi zaštitila građane”, naglasio je Lalovac.

“Banke ne bi dobile tužbu protiv države”

Osvrnuo se i na potencijalnu tužbu banaka protiv države. “Oni su to rješenje predlagali i 2011. i u tom kontekstu mislim da oni neće tužiti državu jer je ovo i njihov problem, te bi i njihovi gubici bili puno veći da se nije zamrznuo anuitet”, istaknuo je Lalovac te dodao kako se “radi o nenormalnim okolnostima i ako se to tako objašnjava i sudu i Ustavnom sudu, ne bih se kladio da bi banke dobile tu tužbu”.

“U razgovorima s HNB-om, jedan od prijedloga je bilo uvođenje poreza na jedan dio aktive poslovnih banaka u švicarcima i da bi se iz tog poreza financirala razlika koja sada opterećuje građane”, istaknuo je Lalovac o mehanizmima Vlade. “U roku do mjesec dana dobit ćemo sve izračune”, zaključio je Lalovac.

Cijeli intervju s ministrom Lalovcem pogledajte u priloženom videozapisu.