Loša prognoza za umirovljenike: Evo koliko bi moglo biti usklađivanje u siječnju

Ekonomija 22. stu 202418:43 3 komentara
Euro
Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Kada bi prosječna bruto plaća za zadnja tri mjeseca ove godine iznosila 1.829 eura kao i u rujnu, siječanjsko usklađivanje mirovina iznosilo bi svega oko dva posto. Preliminarni izračun donosi Željko Šemper, što za umirovljenike nisu dobre vijesti, jer bi prosječna mirovina tako rasla za samo 13 eura.

Mirovinski analitičar pokazuje i da razlika izračuna usklađivanja prema sadašnjoj formuli 70:30 i budućoj 85:15 iznosi svega jedan euro, što je doista zanemariva razlika.

Ostane li prosječna plaća zadnja tri mjeseca ove godine kao ova rujanska od 1.829 eura bruto, postotak usklađivanja mirovina po sadašnjem omjeru 70:30 iznosio bi svega oko 2 posto, preliminarno je izračunao mirovinski analitičar Željko Šemper. Prosječnom umirovljeniku takvo bi usklađivanje donijelo svega 13 eura više. Da bi stvar bila gora, kada bi se primijenila nova formula 85:15 koju za iduću godinu najavljuje Vlada, isto to usklađivanje donijelo bi 14 eura, odnosno samo jedan euro više nego prema trenutnoj formuli na prosječnu mirovinu. Pretpostavka je i da će inflacija ostati na sadašnjoj razini od oko 1,5 posto.

Tko živ, a tko mrtav do 2028. godine

“Hrvatske mirovine su mizerne, a prema udjelu prosječne mirovine u prosječnoj plaći uz Bugarsku smo na dnu članica EU pa čak i na tablici u državama bivše države. Nova formula usklađivanja dogovorena je još lani na Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe, ali usklađivanje po formuli 85:15 može se provesti tek od 1. srpnja 2025. godine, jer zakonske izmjene moraju proći saborsku proceduru. Također, trinaesta mirovina ići će najvjerojatnije tek 2026. godine, kako piše u planu proračuna, dok bi prosječna mirovina dosegnula razinu od 800 eura tek 2028. godine. Tko živ, tko mrtav, jer u prosjeku godišnje umre 50.000 umirovljenika pa se opet nešto uštedi, kao i na inkluzivnom dodatku”, rezolutan je Šemper, a prenosi Mirovina.hr.

Šemper ističe kako je jučerašnja objava o prosječnoj bruto plaći za rujan od 1.829 eura srušila sve nade o visokim postocima usklađivanja mirovina od četiri do osam posto, kako je bilo ove godine i lani. Podsjetimo, mirovine su od srpnja rasle 7,46 posto, a od siječnja 4,19 posto, dakle ukupno oko 12 posto ove godine. Rekordno usklađivanje imali smo pak lani u srpnju od 8,42 posto, a u siječnju iste godine za 5,37 posto, ukupno oko 14 posto. Kako sada stvari stoje, taj film nećemo gledati i nagodinu.

“Razliku mirovine neka pošalju ministrima”

“Uz sadašnju stagnaciju plaća i niži rast inflacije u ovom polugodištu, u ovom trenutku prema omjeru 70:30 usklađivanje bi iznosilo 3,80 posto, a prema omjeru 85:15 iznosilo bi 4,27 posto. Koliko bi to novo usklađivanje iznosilo na prosječnu mirovinu svih umirovljenika od 553 eura? Prema sadašnjih 70:30 prosječno povećanje bi iznosilo 21,01 euro, a prema budućem omjeru 85:15 bi iznosilo 23,61 euro. Dakle, ‘epohalno’ prosječno povećanje prema 85:15 iznosilo bi 2,60 eura,” pojašnjava Šemper.

Alegorijski predlaže umirovljenicima da takvu razliku mirovine pošalju u Kabinet premijera pa da taj novac podijeli ministrima kojima nije dovoljna plaća od 5.000 eura pa moraju honorarno, kako kaže, raditi kod Petrača.

“A još u srpnju je premijer pojasnio kako je retroaktivno povećanje osnovice dužnosnicima od 83 posto dobra antikorupcijska mjera! Kako izgleda, nije bilo dovoljno pa treba uz osnovice što hitnije, barem do Božića, povećati i koeficijente. Isto tako predlažem Vladi da odmah, umjesto ovih planiranih mrvica, poveća mirovine novih umirovljenika za 10,5 posto i tako ispravi nepravdu zbog pogrešno izračunate prve aktualne vrijednosti mirovine koja je novim umirovljenicima od 1. siječnja 1999. u 25 godina nanijela štetu od 35 milijardi kuna”, zaključuje mirovinski analitičar Željko Šemper.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare