Isplati li nam se doista kupovati u Sloveniji?

Košarica s proizvodima
N1 Slovenija

Nakon prvog bojkota, zbog kojeg je prošlog petka promet u hrvatskim maloprodajnim trgovinama bio manji za 53 posto, nastavlja se borba protiv rasta cijena. Očekuje se da će sutra trgovine ponovno biti prazne, dok će se mnogi građani uputiti u Sloveniju u potrazi za povoljnijom kupnjom. No, isplati li nam se to doista? Kolika je razlika u cijenama istih proizvoda u Hrvatskoj i Sloveniji? S popisom namirnica, novinarke N1 Slovenije krenule su u kupnju u Brežice i Samobor te usporedili cijene.

Na popisu je bilo jedanaest namirnica: brašno, mlijeko, jaja, suncokretovo ulje, pileće meso, kruh, maslac, tjestenina, jabuke, banane i toaletni papir.

Prvo su stale u Brežicama i obišle Lidl i Spar.

Nakon što su napunile automobil vrećicama, prešle su granicu i posjetile trgovine u Samoboru. Kako bi lakše usporedili cijene, i tamo su kupovinu obavile u Lidlu i Sparu.

Ispred trgovačkog centra sreli su hrvatskog umirovljenika koji se upravo vratio iz kupovine u Sloveniji. On podržava bojkot trgovina u Hrvatskoj, ali smatra da su razlike u cijenama premale da bi se kupovina preko granice isplatila.

Kao primjer navodi kavu: “U Hrvatskoj sam za pakiranje od 600 grama platio 6,80 eura, dok u Sloveniji pakiranje od 375 grama iste marke stoji nešto više od 7 eura.”

Srele su još dvoje zagovornika bojkota, koji tvrde da je kupovina u Sloveniji ipak isplativija. “Od osnovnih namirnica i kućnih potrepština do deterdženta za pranje rublja… Često kupujemo u Sloveniji i točno znamo kakve su cijene”, rekao je jedan od njih.

kruh
N1 Slovenija

Gdje je račun bio veći?

U Lidlu i Sparu na obje strane granice nastojale su odabrati proizvode srednjeg cjenovnog razreda. Ako je isti brend bio dostupan u trgovinama u obje zemlje, birale su upravo taj proizvod.

Ako to nije bilo moguće, tražile su proizvode sličnih karakteristika. Primjerice, kod toaletnog papira pazile su da u svim slučajevima bude troslojni i s jednakim brojem listova.

U slovenskom Sparu kupnja jedanaest proizvoda koštala je 26,56 eura, dok je u Hrvatskoj iznosila 24,34 eura, što znači da smo kupnjom u Hrvatskoj uštedjeli 2,22 eura.

Slična je situacija bila i u Lidlu – u Sloveniji su platile 22,04 eura, dok su u Hrvatskoj za iste proizvode izdvojile 20,46 eura. Treba napomenuti da su neke prehrambene namirnice u hrvatskom Lidlu bile na akciji (npr. jaja snižena s 2,39 na 2,19 eura), dok su kod određenih artikala postojale razlike u količini. Na kraju, stvarna razlika u ukupnom trošku iznosila je oko 50 centi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare