Sektor turizma i putovanja u 2020. je zbog pandemije i ograničenja putovanja smanjio svoj doprinos u globalnom BDP-u za 49 posto u odnosu na 2019., na oko 4.700 milijardi američkih dolara, podaci su Svjetskog vijeća za putovanje i turizam (WTTC).
WTTC u svom istraživanju o utjecaju pandemije na svjetski turizam u 2020. ističe i podatak da je u tom sektoru zbog pandemije u svijetu lani izgubljeno gotovo 62 milijuna radnih mjesta ili 18,5 posto ukupnog broja, a još milijuni radnih mjesta ‘vise o koncu’.
“Mnoge zemlje poduzimaju mjere i aktivnosti za otvaranje turizma, u čemu optimizam donosi i cijepljenje, no mora se ‘pritisnuti’ više da oporavak bude brži. Vjerujemo da će to u potpunosti postići samo zemlje koje nude sigurnost i jasan protokol za putovanja, a oporavak se može postići i kombinacijom odmora uz nošenje maski i poboljšane zdravstvene i higijenske zaštite kao dopuna cjepivu”, smatraju u WTTC-u, koji predstavlja privatni sektor.
Zbog, kako kažu, preskupih i ‘nezgodnih’ PCR testova, pozivaju vlade diljem svijeta da prihvate pristupačnije antigenske testove za turizam i putovanja, jer bi i to, kao i jača koordinacija i jasni protokoli mobilnosti, omogućili uspješniji nastavak međunarodnih putovanja, a to će zaštititi radna mjesta.
“Uz pozitivne vijesti iz cijele Europe o postupnom ponovnom otvaranju granica, nadamo se da će još mnogo zemalja usvojiti pristup s više rizika, pa i brzim testiranjem, koji će, uz higijenske protokole i korist od cijepljenja, povećati mobilnost i putovanja”, poručuju iz WTTC-a.
Dosadašnje mjere ograničenja putovanja, poput karantena i slično, ocjenjuju razumljivim, ali i pogrešnim i neučinkovitim, jer “donose više štete nego koristi i uništavaju gospodarstva koja je trebalo zaštiti”. Smatraju da će zbog činjenice da je u 2019. jedno od četiri nova radna mjesta u svijetu stvoreno u putovanjima i turizmu, taj sektor biti od presudne važnosti za oporavak globalne ekonomije.
SAD i Kina zadržale pozicije najvećih tržišta za turizam i putovanja u svijetu
Prema WTTC-ovoj rang ljestvici 20 zemalja-najjačih turističkih tržišta u svijetu, SAD i Kina su u 2021. zadržali svoje pozicije koje su imale prije pandemije – SAD je tako broj jedan u svijetu za turizam i putovanja, a Kina na drugom mjestu, iako je doprinos tog sektora BDP-u na oba tržišta smanjen u 2020. – u SAD-u za 41 posto, a u Kini za 60 posto u odnosu na 2019. godinu.
Japan se probio sa četvrtog na treće mjesto te ljestvice, s padom doprinosa turizma i putovanja BDP-u gotovo upola manjem od kineskog – za 37 posto, dok je Njemačka po padu tog doprinosa od gotovo 47 posto ‘pala’ na listi s trećeg na četvrto mjesto.
Na petom mjestu je Italija, koja je unatoč padu doprinosa turističkog sektora BDP-u od 51 posto i iznimno teškoj situaciji s pandemijom te dugotrajnom zatvorenošću, uspjela ‘skočiti’ za jedno mjesto, sa 6. na 5.
Slično je i s Francuskom, koja je kao svjetsko popularno odredište po broju međunarodnih posjetitelja, poboljšala svoju poziciju za jednu mjesto te je na 6. mjestu, iako joj je doprinos sektora BDP-u pao za gotovo polovinu ili 49 posto.
Najveći pad tog doprinosa imala je Velika Britanija, za 62,3 posto, koja je tako zabilježila i najveći pad, za tri mjesta, među 10 najvećih svjetskih turističkih tržišta, s 5. u 2019. na 8. mjesto lani.
Upravo za tu zemlju, kao i za Izrael i SAD, iz WTTC-a napominju da su postigle veliki napredak u cijepljenju i da i zbog toga imaju razloga za optimističan pogled u budućnost.
Na sedmom mjestu na toj rang ljestvici je Indija, deveti je Meksiko, a od desetog do 20-og mjesta su Australija, Brazil, Španjolska, a slijede Nizozemska, Filipini, Kanada, Saudijska Arabija, Tajland, Rusija, Južna Koreja i Švicarska.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!