Gledaju li se djelatnosti, prošle godine gotovo četvrtina korisnika plinskih vaučera dolazila iz “ostalih uslužnih djelatnosti”.
Interes za plinske vaučere kojima se mikro, malim i srednjim poduzetnicima pokriva dio troška cijene plina u novom “krugu” primjene ove mjere veći je nego u prethodnih godinu dana.
Prema podacima koje smo dobili iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, do kraja prošlog tjedna zaprimljeno je bilo ukupno 4700 zahtjeva poduzetnika koji ispunjavaju uvjete za korištenje ovih subvencija, a odobreno im je 16,5 milijuna eura.
Najviše traže najmanji
Usporedbe radi, u godinu dana primjene odobreni su vaučeri za oko 7.000 poduzetnika, koji su iskoristili oko 25 milijuna eura. U odnosu na tada ukupan raspoloživi novčani fond za tu mjeru od 80 milijuna eura, to je bio slab odaziv, te je zbog toga u nastavku provedbe mjere i predviđen manji iznos sredstava za vaučere, ukupno 55 milijuna eura, prenosi poslovni.hr.
Slabiji interes objašnjavao se činjenicom da taj iznos potpora ulazi u ukupan iznos de minimis kvote od 200.000 eura, a u koju su ulazile i potpore za ublažavanje negativnih posljedica pandemije koronavirusa. Zbog toga se, među ostalim, očekuje da bi sredstva koja su na dispoziciji mogla ovaj put mogla imati veću iskorištenost.
Kao i u prvom krugu, mikro poduzetnici najviše apliciraju za ovu pomoć države. Više od polovice dolazi iz te skupine, ali najveći iznos – nešto manje od sedam milijuna eura – pokupili su veći potrošači, tvrtke srednje veličine, koje ne čine niti 10% korisnika.
Taj iznos Hamag-Bicro, koji operativno provodi ovu mjeru pomoći poduzetnicima, prema uvjetima za realizaciju mjere, isplaćuje na mjesečnoj razini i ne uplaćuje se na račun tvrtke koja potporu koristi, nego opskrbljivača plina s kojim korisnik ima ugovor. Kandidirati se mogu oni s potrošnjom do 10 GWh, a vaučerom im se pokriva 0,0199 eura po kilovatsatu potrošenog plina.
Bez interesa na obali
Gledaju li se djelatnosti, prošle godine gotovo četvrtina korisnika plinskih vaučera dolazila iz “ostalih uslužnih djelatnosti”, a petina iz trgovine na veliko i malo, a sada najveći broj korisnika dolazi iz djelatnosti pripreme i posluživanja pića (6,9%), restorana (5,3%) te pekara i slastičarnica (4,3%).
Najveći broj vaučera raspoređen je tvrtkama s kopnenog dijela Hrvatske, gdje se plin i najviše troši, pa je 4,6 milijuna eura ili 28% svih dosad odobrenih sredstava usmjereno poduzetnicima u Gradu Zagrebu, a gotovo 11% poduzetnicima s područja Virovitičko-podravske županije.
Značajniji broj korisnika još je s područja Varaždinske, Međimurske, Osječko-baranjske, Krapinsko-zagorske, Zagrebačke i Bjelovarsko-bilogorske županije, a interesa nema ili je neznatan među poduzetnicima s područja Ličko-senjske, Dubrovačko-neretvanske i ostalih priobalnih županija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!