U prepunoj dvorani Narodnog kazališta u Sarajevu održana je komemoracija bosanskohercegovačkom kantautoru Kemalu Montenu, koji je 21. siječnja preminuo u bolnici u Zagrebu.
Tijekom komemoracije, koja je počela minutom šutnje i molitvom, prikazane su fotografije iz Montenovog života. Izvedena je i svojevrsna himna grada Sarajeva, njegova najpoznatija pjesma “Sarajevo, ljubavi moja”, nastala 1976. godine, koju su uz ansambl na bini pjevali i prisutni.
Iz publike su se tijekom komemoracije čuli jecaji prijatelja, kolega, poklonika glazbe i djela Kemala Montena.
Komemoraciji u Sarajevu, koja je počela točno u podne, uz članove obitelji, prijatelje, suradnike, prisustvovali su i brojni bosanskohercegovački umjetnici iz regije: Zdravko Čolić, Dino Merlin, Hanka Paldum, Halid Bešlić, Nazif Gljiva, Hari Mata Hari, Rade Šerbedžija, kao i brojni stanovnici Sarajeva koji su odrasli uz Montenove nezaboravne pjesme.
Ismeta Dervoz je vidno potresena i kroz suze rekla da Alija Hafizović, koji je napisao stihove za pjesmu “Sarajevo, ljubavi moja”, danas nije prisutan zbog bolesti, ali da su zajedno napisali nekoliko rečenica.
“Ma koliko bilo teško, moramo danas govoriti o tebi i znam da u nekoliko rečenica ne možemo staviti zajedničke trenutke, odrastanje”, rekla je Dervoz.
Dodala je kako je Monteno “neizbrisivo ime ovoga grada”, netko za koga svi znanju i netko koga je bilo nemoguće ne zavoljeti i voljeti.
“Bilo je jasno da si najsjajnija zvijezda, a ti to za sebe nikada nisi rekao. O ljubavi su pjevali svi, ali nitko kao ti“, poručila je Dervoz.
Podsjetila je kako su pjesme Kemala Montena nastajale iz ljubavi.
“Hvala ti. Ostaješ u nama i s nama zauvijek. Oprostite za suze, na njima bi mi Kemo zamjerio, ali danas ih je nemoguće sakriti“, rekla je Dervoz.
Glazbeni producent Nikša Bratoš rekao je da je Monteno bio svojevrstan ambasador sarajevskog duha.
“Mi smo ponosni da je bio i naš član. Kada me neko bude pitao za Kemu, na mom licu će biti osmijeh jer sam ga poznavao“, istaknuo je Bratoš.
Dino Merlin je poručio kako ga mnoge lijepe uspomene vežu za Kemala Montena te je izdvojio nekoliko osobnih.
Prisjetio se kada je prvi put kao desetogodišnjak pjevao Montenovu pjesmu “Dušo moja”, zatim kako se, kada je saznao da Monteno živi na Koševu, odlučio učlaniti u FK Sarajevo, misleći da će ga tamo sresti.
“Volio sam loptu, ali možeš misliti koliko sam volio tebe, Kemo, kada sam to uradio. Ti i tvoje pjesme nikada umrijeti neće“, rekao je Dino Merlin.
Pjevač Zdravko Čolić se prisjetio zajedničkih turneja i koncerata ’70-ih godina.
“Taj čovjek je ušao u mene, mi smo dva duha koja su isprepletana. Ako je čovjek birao brata, osim onog po rođenju, to je Kemal i njegova obitrelj. Imali smo i pauza, ali smo u posljednje vrijeme postali još bliži nego što smo to bili ’70-ih godina“, rekao je Čolić.
“Od mene nije otišao, ni od vas, i neće otići. Njegova glazba će ostati živjeti“, poručio je Zdravko Čolić.
Miro Lazović, zamjenik predsjednika Gradskog vijeća Sarajeva, rekao je da je Kemal Monteno bio prijatelj među onima koji su ga poznavali.
“Svojom gitarom i pjesmom stvorio je najljepše priče. Pjesme uz koje smo se zaljubljivali, radovali, tugovali, živjeli. Njegovu iskrenu ljubav prema gradu građani Sarajeva su prepoznali i dodijelili mu ‘Šestoaprilsku nagradu’. Dragi naš Kemice, opraštam se od tebe, hvala ti na svemu, zauvijek ćeš ostati simbolom grada Sarajeva“, kazao je Lazović.
Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Ivica Šarić rekao je da su Montenove pjesme tradicija.
“Sarajevo je Kemin grad doživotno“, poručio je Šarić.
Kemal Monteno će biti sahranjen danas na groblju Bare, u Aleji velikana. Sahrani će prisustvovati Montenova supruga Branka, sin Đani i kćerka Adriana, a očekuje se i prisustvo velikog broja građana Sarajeva i osoba iz javnog života.
Posljednji ispraćaj za legendarnog pjevača održan je u ponedjeljak na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Monteno je borbu za život izgubio u zagrebačkoj klinici “Rebro” gdje je primljen zbog komplikacija nakon izvršene transplantacije bubrega. Sredinom studenog prošle godine, Monteno je nakon višegodišnjeg čekanja dobio novi bubreg. Ranije je imao problema s dijabetesom, a 2011. godine je operirao srce.
Kemal Monteno rođen je u Sarajevu 1947. godine. Svoje prezime je naslijedio od oca Osvalda, Talijana koji je došao u Bosnu i Hercegovinu 1945. godine, gdje je upoznao i oženio Kemalovu majku Bahriju.
Prvu pjesmu “Lidija” snimio je 1967. godine. To je bio početak blistave karijere koju su obilježile pjesme poput “Nije htjela”, “Nekako s proljeća”, “Bacila je sve niz rijeku” (u izvedbi Indexa). Najprepoznatljiviji će, ipak, ostati po pjesmama “Sarajevo, ljubavi moja” i “Zemljo moja”.