Uhićen je 48-godišnjak iz Republike Srpske uhićen jer je pokušao prodati originalni primjerak Daytonskog sporazuma za 50 tisuća eura. Da im nedostaje Daytonski sporazum BiH je uočila još 2008. I Srbija, supotpisnica, ljetos je shvatila da nema svoj primjerak, dok je hrvatski, prema tvrdnjama Ministarstva vanjskih poslova, na sigurnom.
Daytonski sporazum, povijesni dokument koji je zaustavio rat u BiH, policija Republike Srpske pronašlo je kod 48-godišnjaka na Palama, inače pripadnika MUP-a. Neslužbeno se doznaje da je original na engleskom pokušao prodati za 50 tisuća eura. Uhićen je i pušten.
“I neka kažu kod koga je sve bio taj dokument. Kod ljubavnica, tko je kome ga davao. I kako je mogao nekakav vozač ući u arhivu Narodne Skupštine Republike Srpske i uzeti taj dokument”, kaže Dragan Mektić, ministar unutarnjih poslova BiH.
2008. otkriveno je da u arhivu BiH nema Daytonskog sporazuma. Ljetos je srbijanski ministar vanjskih poslova,Ivica Dačić, ustvrdio da je i Srbija izgubila svoj primjerak i to tijekom svrgavanja Slobodana Miloševića. Treća supotpisinica, Hrvatska, jedina zna gdje je ono što je potpisala.
Hrvatski primjerak Daytonskog sporazuma čuva se u zgradi Ministarstva vanjskih poslova. Kako je blagdan nisu nam ga mogli pokazati, no poručuju da ćemo ga moći vidjeti već u četvrtak. To što su Srbija i BiH izgubila svoje primjerke, svjedok tih događaja i prvi američki veleposlanik u Hrvatskoj, Peter Galbright, kaže da je posljedica lošeg arhiviranja.
“Ne mislim da se radi o političkom potezu. Mislim da se nije vodilo računa o dokumentu ili ljudi koji su ga potpisali nisu ga htjeli kao suvenir. Ili pak izabrani političari zaboravljaju da predstavljaju narod, a ne sami sebe”, kaže Peter Galbright, američki veleposlanik u RH (1993-1998.)
Za sina prvog hrvatskog predsjednika Miroslava Tuđmana, situacija u BiH puno je ozbiljnija.
“Način kako se država odnosi prema ključnim dokumentima svoje opstojnosti pokazuje koliko je ta država stabilna i ozbiljna. Arhivska građa se ne poštuje i ne čuva i s njom se često manipulira”, kaže Miroslav Tuđman, saborski zastupnik (HDZ).
O važnosti Daytonskog sporazuma prije dvije godine u Srebrenici govorio je i bivši američki predsjednik Bill Clinton.
“Radilo se o etničkom čišćenju i genocidu, najgorem nakon Drugog svjetskog rata. I da nismo ništa poduzeli imali bismo stotine tisuća tragedija”, kazao je Clinton.
Daytonski mirovini sporazum donio je mir u BiH, no osim što se vode rasprave kako su dokumenti nestali, još je veći prijepor treba li ga redefinirati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.