Europarlamentarac i izvjestitelj EP-a za Srbiju Tonino Picula gostovao je u N1 Studiju uživo. S našom Ninom Kljenak razgovarao je o sastancima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića s vrhom Europske unije kao i o porukama koje šalju članovi hrvatske Vlade, a koje bi se mogle protumačiti kao odmak od dosadašnje bezrezervne podrške Ukrajini.
Naginju li se stolice na kojima sjedi Vučić prema Europskoj uniji? Picula smatra da je dobro da je došlo do sastanaka s predsjednicom EK-a i Europskog vijeća.
“Imao je seriju sastanaka s gotovo svim relevantnim nositeljima dužnosti EU-a i NATO-a”, govori i dodaje da mu se čini da postoji sinkroniziranost, što ocjenjuje dobrim.
Zastava EU-a na prosvjedima – nema
“Nakon pet mjeseci izbjegavanja jasnoće u opisu toga što se događa u Srbiji, došlo je krajnje vrijeme da mu se s najviših razina iskomuniciraju jasne političke poruke, drugačije od onih koje su otuđile velik broj građana Srbije od Europske unije”, govori on.
“Indikativno je da se na prosvjedima ne mogu vidjeti Unije, za razliku od rumunjskih”, zapaža Picula koji smatra da to svraća pažnju na europsku tužiteljicu Lauru Kovesi kao simbol borbe protiv korupcije što je jedna od temelja prosvjeda u Srbiji.
“Von der Leyen u ovoj složenoj geopolitičkoj situaciji mora naći načina da istjera na čistac jasna jamstva da se neće destabilizirati regija, ali i da će Srbija poštovati vlastite obveze, što bi podrazumijevalo da će do 2026. biti sinkronizirana s pravnom baštinom EU-a”, ističe Picula koji to smatra ambicioznim i nerealističnim.
EU kao watchdog demokracije u Srbiji
Picula smatra da vlast u Srbiji trebaju, dakako, birati građani, ali da EU treba zadržati prava da ocjenjuje koliko se ona drži obveza na pristupnom putu EU-a. “Osim kopenhaških kriterija ima i dodatni set problema – usklađenost sa zajedničkom sigurnosnom i vanjskom politikom EU-a”, napominje i dodaje da je ona i dalje jedina zemlja na europskom putu koja i dalje nije poduzela nikakve sankcije prema Rusiji.
“Meni se čini da bi se za budućnost u EU-u, Srbija prije svega morala odreći koncepta ‘srpskog sveta’ i destabilizacije susjednih država na koje ima utjecaj preko političkih opcija i pravoslavne crkve”, napominje Picula.
Na napade srpskih tabloida čija je česta meta komentira sljedeće: “Vučić je i prije nego što sam imenovam izvjestiteljem EP-a za Srbiju bio izuzetno kritičan prema mom djelovanju; pričao je o mom porijeklu, političkim afilijacijama, no to je alibi politika”, kaže Picula i uzvraća da su mnogi problemi stagnacije daleko stariji od njegovog imenovanja.
“Taj režim je puno puta iznevjerio ono što je obećavao”, ističe Picula dodajući da to isto što zahtijeva EU, sad zahtijeva i stotine tisuća prosvjednika u stotinama gradova i mjesta diljem Srbije.
Europskim čelnicima je Vučić rekao da se zvučni top u Beogradu na masovnom prosvjedu 15.3 – nije koristio. Picula smatra da to pitanje ne treba zatvarati, no da je iduće jednako važno:
“Mislim da su jednako snažne i zvučne poruke EU-a Vučiću da ne samo da se istraži što se dogodilo, nego da se i dosadašnjom unutarnjom i vanjskom politikom ne može približiti Europskoj uniji”, zaključuje Picula.
Koalicija (ne)voljnih
Što se tiče domaće vanjske politike, ministar obrane Ivan Anušić u utorak je izjavio da ne treba žuriti u “koaliciju voljnih” koju predvode UK i Francuska.
Europarlamentarac smatra da je to priličan odmak od politike pružanja bezerezervne podrške zemlji koja je izvrgnuta agresiji.
“Što se krije iza tih ambivalentnih izjava i mene zanima, pogotovo ako se prate pregovori SAD-a – Ukrajina – Rusija. Koliko ja očitavam raspoloženje u EU-u, ona od takve podrške nije odustala. Što se tiče koalicije voljnih – mislim da tu Hrvatska očito oklijeva da se pridruži vjerojatno iz unutarpolitičkih razloga jer Vlada očitava da bi njeno priduživanje prouzročilo turbulencije, a ne možemo zaboraviti i da se sve ovo odvija u kontekstu lokalnih izbora”, zaključuje Tonino Picula.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare