Od subote vrijedi pokušaj primirja i prekid sukoba u Siriji, koji je dogovoren između SAD-a i Rusije, javlja The Guardian.
Prekid vatre stupa na snagu 27. veljače, a već su se pojavile određene skeptične procjene oko uspješnosti provođenja primirja, budući da je jedan pokušaj već propao.
Podsjećamo, u prosincu prošle godine prvi put u gotovo petogodišnjem sukobu, 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a jednoglasno je usvojilo rezoluciju koja je postavilasmjernice za političko rješenje sukoba u Siriji.
Iako je trebalo doći do njega, Rusija je nastavila s bombardiranjem, a trajalo je predugo i dostavljanje humanitarne pomoći u gradove pune pregladnjelih ljudi, koji su ostali bez zaliha nakon što su im terorističke organizacije orkužile gradove i naselja.
Donatori su početkom veljače obećali milijarde dolara pomoći Sirijcima koji proživljavaju najtežu humanitarnu krizu u svijetu, koju je glavni tajnik UN-a na konferenciji u Londonu nazvao korakom do pakla, a Turska upozorila da upravo sada novi izbjeglice, deseci tisuća bježe od zračnih napada.
Primirje treba stupiti na snagu u subotu u ponoć po vremenu u Damasku (petak 23.00 sata po srednjoeuropskom vremenu), navodi se u zajedničkom priopćenju Sjedinjenih Država i Rusije koje je objavio State Department.
Prekid sukoba neće se odnositi na džihadističku skupinu Islamsku državu (IS) i Frontu al Nusru, sirijski ogranak al Qaede, navodi se u tom priopćenju u kojemu se kaže i da strane trebaju do petka u 12.00 sati po mjesnom vremenu (11.00 sati po srednjoeuropskom) obznaniti pristaju li na dogovor.
“Prekid sukoba vrijedit će za sudionike sirijskog sukoba koji su potvrdili da će poštovati i provoditi odredbe” dogovora, dodaje se u priopćenju. Prema odredbama dogovora sirijska vlada i njezini saveznici prekinut će napade na oporbene snage i obratno, bilo kojim oružjem uključujući rakete, minobacače i navođene projektile.
Moskva i Washington supredsjedaju Međunarodnom skupinom za pomoć Siriji (ISSG) koja ima 17 zemalja članica. U Rijadu, gdje su se u ponedjeljak ponovo okupile glavne sirijske oporbene skupine, glasnogovornik Visokog pregovaračkog odbora (HCN) rekao je za AFP da “pobunjenici trenutačno proučavaju dogovor (o primirju)”.
“Razgovaramo o tome s američkim posebnim izaslanikom za Siriju, Michaelom Ratneyjem”, rekao je Riad Naasan Agha.
UN-ov glavni tajnik Ban Ki-moon je američko-rusku najavu primirja nazvao “znakom nade za sirijsko stanovništvo” i “pozvao sudionike da ga poštuju”, dodajući da “još ostaje puno posla na njegovoj provedbi”. Ovaj prijedlog primirja dolazi gotovo tri tjedna nakon neuspjeha međusirijskih mirovnih pregovora u Ženevi i dan nakon vala napada za koje je odgovornost preuzeo IS, u Homsu na alavite i blizu Damaska na šijite, dvije “nevjerničke” zajednice, po njegovu mišljenju.
Istraga UN-a: Sirijska vlada i Islamska država počinile zločine protiv čovječnosti
U Siriji su tijekom pet godina počinjeni brojni ratni zločini i snage sirijske vlade i Islamske države čine ih i dalje dok ih međunarodna zajednica promatra, zaključilo je u ponedjeljak povjerenstvo UN-a.
“Flagrantne povrede ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava odvijaju se neometano i uz potpunu nekažnjivost”, navodi UN-ovo neovisno međunarodno povjerenstvo koje je provelo istragu.
“Zahtjevi iz relevantnih rezolucija Vijeća sigurnosti… uglavnom ostaju neprovedeni”. “Vladine snage i Islamska država i dalje čine zločine protiv čovječnosti. Ratni zločini širokih su razmjera.”
UN-ovo istražno povjerenstvo sastavljeno od neovisnih stručnjaka već dugo osuđuje izgladnjivanje civila koje koriste obje strane u sukobu u Siriji kao sredstvo rata i posjeduje tajni popis osumnjičenih pojedinaca za ratne zločine kao i vojnih jedinica. Voditelj povjerenstva Paulo Pinheiro kazao je novinarima da nijedna strana u sukobu ne poštuje međunarodno humanitarno pravo.
“Razlomljena sirijska država na rubu je raspada”, navelo je povjerenstvo u izvješću. “Neselektivni i nesrazmjerni napadi na civilno stanovništvo moraju se okončati”.
“Vladine snage, protuvladine oružane skupine i terorističke organizacije koriste opsadu i izgladnjivanje, uskraćivanje humanitne pomoći kao sredstva rata kojima se žele iznuditi predaja ili politički ustupci”, navodi se u izvješću. Povjerenstvo je pozvalo Vijeće sigurnosti UN-a da preda procesuiranje ratnih zločina u Siriji Stalnom kaznenom sudu u Haagu (ICC) ili ad hoc sudu za ratne zločine. Rusija i Kina blokirale su ranije pokušaje Zapada da se za taj sukob proglasi nadležnim ICC.
Sirijska oporba prihvaća primirje “uz uvjete”
Visoki pregovarački odbor (HCN) koji okuplja glavne sirijske oporbene skupine, “uvjetno” prihvaća primirje u Siriji koje su za subotu najavili Moskva i Washington, priopćeno je u ponedjeljak.
HCN će “pozitivno odgovoriti na međunarodne napore radi uspostave primirja” u Siriji, ali dodaje da je “njegov pristanak uvjetovan” prekidom opsade sirijskih gradova, oslobađanjem zarobljenika, prekidom bombardiranja civila i dopremom humanitarne pomoći.
Sirijski predsjednik Assad raspisao parlamentarne izbore za 13. travnja
Sirijski predsjednik Bashar al-Assad raspisao je parlamentarne izbore za 13. travnja, prema priopćenju koje je u ponedjeljak objavio predsjednički ured. Zadnji sirijski parlamentarni izbori bili su 2012., a održavaju se svakih četiri godine.
Najava parlamentarnih izbora uslijedila je na dan kada su Sjedinjene Države i Rusija objavile plan o prekidu neprijateljstava u Siriji koji bi trebao stupiti na snagu u subotu, ali će isključiti skupine Islamsku državu i al Qaedinu Nusra frontu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.