Turska je od ove godine uvela stalno ljetno računanje vremena i za razliku od ranijih godina neće primjenjivati vraćanje kazaljki na satovima u skladu sa zimskim računanjem.
Službene novine Turske u današnjem broju objavile su usvojenu zakonsku izmjenu koja se odnosi na uvođenje stalnog ljetnog računanja vremena koje se primjenjuje radi efikasnijeg iskorištavanja dnevne svjetlosti, ali i energetskih ušteda.
“Ljetno računanje vremena koje je počelo 30. ožujka 2016. godine ostaje u primjeni, a ukida se odrednica kojom je 30. listopada u 4 sata planirano vraćanje kazaljku na 3 sata“, navodi se u odluci turske vlade koja je donesena na prijedlog Ministarstva energetike i prirodnih resursa.
Vremenske promjene ili adaptiranja kazaljke na satu godišnjim razdobljima, seže nekoliko stoljeća unazad i razvija se zajedno sa društvenim i političkim okolnostima, ali usporedno i s kalendarskim sistemima i tehnološkim inovacijama.
Zimsko je računanje vremena zapravo standardno, dok je privremeni prijelaz na ljetno prvi put službeno uveden 1916. godine u Njemačkoj i njezinim saveznicama u Prvom svjetskom ratu. Kao osnovni razlog navedena je ušteda tadašnjeg glavnog energenta – ugljena. Ubrzo su se sa sličnim argumentima pridružili Velika Britanija, Rusija, SAD i druge države, no dobar ih je dio od pomicanja kazaljki nakon rata odustao.
Nakon Drugog svjetskog rata mnoge zemlje su ponovno uvele i ljetno računanje vremena.
I Rusija je prije pet godina odustala od redovitog pomicanja kazaljki, ali se ni ona nije vratila na standardno zimsko vrijeme, već je ostala na ljetnom.