Svoju Baltičku flotu u Kalinjingradu Rusija jača dvama ratnim brodovima naoružanima krstarećim raketama kako bi se suprotstavila gomilanju NATO-ovih snaga u regiji, piše u srijedu ruski dnevnik Izvjestija.
Napetosti između Zapada i Rusije rastu od 2014., a slanje dva manja ratna broda u Baltik, što ruska vlada nije službeno potvrdila, dodatno će zaoštriti stanje i povećati zabrinutost u Poljskoj i Latviji koje dijele kopnenu granicu s Kalinjingradom.
Vijest o slanju dva manja ratna broda u Kalinjingrad stigla je u vrijeme kada NATO planira svoje najveće gomilanje vojske blizu granica s Rusijom nakon završetka Hladnog rata te ruski vojni analitičari ocjenjuju da je to ruski odgovor Sjevernoatlanskom savezu.
Izvjestija se poziva na neimenovani vojni izvor koji je rekao da su brodovi Serpuhov i Zeleni Dol već ušli u Baltičko more i brzo će postati dio novoformirane divizije.
Korvete su naoružane krstarećim raketama Kalibr, a njihov je domet najmanje 1500 kilometara. U pojačanoj varijanti rakete mogu ponijeti nuklearne bojne glave, no vjeruje se da brodovi nose konvencionalne bojne glave.
Stiže novo pojačanje?
Izvjestija piše da će ruska Baltička flota s bazom u ruskoj enklavi Kalinjingradu vjerojatno dobiti novo pojačanje od tri manja ratna broda naoružana jednakim tipom rakete do kraja 2020.
Švedska vojska potvrdila je uplovaljvanje ruskih brodova u Baltik, a ministar obrane izrazio je zabrinutost.
“To nije nešto što pomaže smanjiti napetosti u našoj regiji”, rekao je ministar Peter Hultqvist za švedsku nacionalnu novinsku agenciju TT i dodao “To pogađa sve zemlje u Baltiku”.”
Prema švedskim medijima rakete Kalibr imaju domet ciljati nordijsku regiju. Rusko ministarstvo obrane objavilo je u kolovozu da su te korvete ispaljivale krstareće rakete na militante u Siriji.
Ranije u listopadu Rusija je svoje rakete Iskander-M koje mogu nositi nuklearne glave prebacila u Kalinjingrad zbog čega su prosvjedovale Latvija i Poljska.
Moskva odustala od uplovljavanja ruske flote u španjolsku luku
Rusija je povukla zahtjev za uplovljavanjem njezinih ratnih brodova u španjolsku luku radi opskrbe gorivom nakon što su NATO saveznici Španjolske zatražili od Madrida da odbije rusku flotu koja bi mogla sudjelovati u napadima na civile u Siriji.
“Rusko veleposlanstvo u Madridu izvijestilo nas je da povlači zahtjev za uplovljavanjem za te brodove i to je otkazano”, navelo je španjolsko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju.
Rusko veleposlanstvo nije objasnilo razloge povlačenja zahtjeva.
Španjolska je u srijedu bila pod pritiskom svojih saveznica da povuče dozvolu ruskim vojnim brodovima, na putu prema Siriji, za pristajanje u luci Ceuti radi opskrbe gorivom.
“Razmatramo zadnje zahtjeve za pristajanje u svjetlu informacija koje dobivamo od naših saveznika i ruskih vlasti”, objavilo je nešto ranije španjolsko ministarstvo vanjskih poslova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.