Američki vojni hakeri penetrirali su rusku električnu mrežu, telekomunikacijsku mrežu i zapovjedne sustave, učinivši ih ranjivima za tajni cyber-napad ako SAD to bude smatrao potrebnim.
Ovu dramatičnu vijest potvrdio je NBC razgovorom s višim obavještajnim dužnosnik te uvidom u tajne dokumente. Dokumenti potvrđuju da su SAD Rusiji učinili isto ono što, prema američkim dužnosnicima, Rusija čini njima: podmetnuli su skriveni malware u kritičnu elektronsku infrastrukturu i tako “pripremili bojište” za cyber napade koji bi mogli isključiti internet, rasvjetu ili električnu energiju.
Američke pripreme resursa za obranu i protunapad u cyberspaceu su bez presedana. Međutim, dužnosnici navode kako će svoje kapacitete za cyber-ratovanje, za koje tvrde da su najnapredniji na svijetu, iskoristiti samo ako Amerika bude ozbiljno napadnuta. Američke obavještajne službe ne očekuju da će Rusija napasti kritičnu infrastrukturu, budući da bi to bilo shvaćena kao ratni čin. Umjesto toga, očekuju “cyber-podvale” kao što su objave lažnih dokumenata ili korištenje masovnih lažnih profila na društvenim mrežama za širenje dezinformacija.
Haker Guccifer 2.0, koji je preuzeo odgovornost za curenje e-mailova demokratske stranke, u petak je na Twitteru zaprijetio da će “nadgledati američke izbore unutar sustava”. Američke službe drže da je Guccifer 2.0 izmišljena ličnost i obični paravan Rusije. James Lewis, cyber-stručnjak iz Centra za strateške i internacionalne studije, objasnio je za NBC da SAD redovito hakiraju računalnu infrastrukturu protivničkih država kao što su Rusija, Kina ili Sjeverna Koreja, što je u neku ruku virtualna verzija vojnog izviđanja.
Gary Brown, umirovljeni pukovnik i bivši pravni savjetnik za Američko cyber-zapovjedništvo, potvrdio je da je takvo hakiranje za potrebe nadzora vrlo slično hakiranju za potrebe podmetanja cyber-oružja. Dodao je da je administracija predsjednika Baracka Obame bila vrlo nesklona akcijama u cyberspaceu, unatoč opetovanim ruskim hakiranjima i curenjima koja s ciljem manipulacije američkim izborima.
Umirovljeni admiral James Stavridis, bivši NATO zapovjednik za Europu, također je dao svoje viđenje: “Mislim da postoje tri stvari koje moramo napraviti ako vidimo ozbiljan cyber-napad. Prva je, očito, obraniti se od njega. Druga je obznaniti ga: trebamo objaviti što se dogodilo kako bi ova vrsta cyber-podvala bila razotkrivena. Treća je odgovoriti. Naš odgovor trebao bi biti razmjeran.”
U ovoj, izuzetno nekonvencionalnoj i napetoj, predsjedničkoj kampanji, navodno rusko uplitanje samo je dolilo ulje na vatru političkih tenzija. Izgledno je da SAD javnom objavom svojih planova žele upozoriti Rusiju da će za daljnje akcije snositi posljedice. Hoće li to Rusija ipak pokušati sabotirati sam izborni proces, na koji način i kako će izgledati američka reakcija, ostaje za vidjeti. Razvoj ove situacije mogao bi biti jednako neizvjestan kao i sam izborni rezultat, piše Index.
https://youtube.com/watch?v=WvJ-0DH8mGk
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.