Posebno povjerenstvo njemačke vlade koje istražuje podrijetlo nacističkih umjetnina objavilo je u petak da je primilo više od 200 zahtjeva za povrat ili za provođenje istrage o povijesti vlasništva nad tim umjetničkim dijelima.
Ta je radna skupina otkrila veliku količinu umjetnina koje je držao kolekcionar Cornelius Gurlitt. Nakon smrti u svibnju, on je 1500 umjetnina nagomilanih u svojim kućama u Njemačkoj i Austriji darovao muzeju u Bernu u Švicarskoj.
Za tri je umjetnine dokazano da su otete židovskim vlasnicima i bit će im vraćene.
Povjerenstvo je utvrdilo da povijest 499 predmeta treba dodatno istražiti prije nego što se kolekcija trajno smjesti u Kunstmuseumu u Bernu.
Ingeborg Berggreen-Merkel, koja vodi istragu, rekla je da je povjerenstvo primilo niz zahtjeva nakon što su fotografije umjetnina objavljene na internetu.
Dio njih odnosi se na vrlo konkretne zahtjeve za povrat umjetnina, a dio su tek pitanja bi li pronađena djela mogla odgovarati umjetninama kojih se još uvijek sjećaju stariji članovi židovskih obitelji.
Nacisti su od židovskih vlasnika oteli umjetnine ili ih prisilili da ih na dražbama prodaju po niskim cijenama tridesetih godina prošloga stoljeća.
U skladu s politikom odštete žrtvama holokausta, Njemačka želi vratiti umjetnine zakonitim vlasnicima.
Kolekciju Gurlitt sakupio je Corneliusov otac Hildebrand Gurlitt, trgovac umjetninama od tridesetih do pedesetih godina 20. stoljeća.
“Istražit ćemo svaki slučaj”, rekla je Berggreen-Merkel, upozorivši da će za to trebati dosta vremena. “Pedantnost je puno važnija od brzine”, istaknula je.