Jačanje translatlantskih veza u fokusu je sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica u Bruxellesu.
NATO je na još jednoj prekretnici. Suočava se s nikad prije viđenim izazovima, a suradnja je važnija no što je ikada bila, rekao je glavni tajnik NATO-a, otvarajući sastanak.
“U fokusu sastanka je važnost transatlantske veze, veze između Europe i Sjeverne Amerike. I jedan od načina za jačanje veze je kooperacija između NATO-a i Europske Unije”, istaknuo je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
Poruka je jasna. Da su u Europi ozbiljno shvatili Trumpovu najavu da će morati i sami povećati izdvajanja za obranu ako misle računati na američki kišobran, pokazuje i najava Europske komisije o osnivanju fonda iz kojega bi se do 2020. izdvajalo pola milijarde eura za pomoć onima koji ne ispijevaju ispuniti zadane smjernice za obranu.
“Moramo zajedno osigurati da bude snažna Europa, snažni NATO, te da zajedno nastavimo raditi na vrijednostima i interesima koje dijelimo. I mislim da je jedinstvo vrlo, vrlo važno”, kazao je američki državni tajnik John Kerry.
Odnos s Rusijom u samom je središtu izazova. Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson odgovario je na pitanje treba li EU biti čvršća prema Rusima: “Ne identificirajući posebno nijednog protivnika mogu reći da oni loše reagiraju na neodlučnost, a dobro odgovaraju na odlučnost. A čvrstina je ono što ćemo pokazati”.
Njemačka kancelarka zalaže se za Europu koja će moći odgovoriti svim izazovima, uključujući izbjegličku krizu. Situacija iz ljeta 2015. ne smije se nikad više ponoviti, rekla je danas na stranačkom skupu u Essenu.
“Dobrih četvrt stoljeća nakon Hladnog rata i raspada dva bloka, mnogi ljudi osjećaju da je svijet iskočio iz kolosijeka. Da je postao konfuzan. Mnogi novi centri pokušavaju se domoći moći. Posebno nakon američkih izbora, nosimo se sa svijetom koji još uvijek traži sebe, posebno u pogledu NATO-a i odnosa s Rusijom”, naglasila je njemačka kancelarka Angela Merkel.
Britanski ministar obrane veli da je posve prirodno da novi američki predsjednik želi resetirati odnose s Putinom, ali spušta loptu.
“Kao prvo, svijet se nije okrenuo naglavačke, imamo promjenu administracije od demokratske na republikansku. Tako nešto smo već vidjeli. Imamo novog predsjednika. I to smo vidjeli. I novog predsjednika koji od NATO-a traži da troši više na vlastitu obranu. I to smo također već čuli”, smiriva strasti britanski ministar obrane Michael Fallon.
No, u kojoj mjeri će Trump naći zajednički jezik s Vladimirom Putinom pitanje je koje i dalje brine ne samo Europu, dok Rusi pojačavaju svoj propagandni rat u dijelu EU u kojem su oni nekad bili bog i batina.
Putin Trumpa očito vidi kao priliku za uklanjanje sankcija, pa i neku podjelu interesnih sfera. No, posve je jasno da NATO ni Unija neće moći donijeti dalekosežne odluke prije no što Trump sjedne u Ovalni ured. Fallon je najavio da bi se Trump mogao na zasjedanju NATO-a pojaviti u proljeće 2017.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.